IPEG-D20V-IRW2
Details
This small form factor dome security camera is a top pick for the value-minded looking for lite commercial features. Although packaged in a tiny body, our varifocal security camera offers a 2.8 mm to 12 mm motorized lens and is packed with a robust IP67 ingress and IK10 vandal-proof impact rating.
This weatherproof dome camera housing comes cast from aluminum, and we use high-quality materials that last and contribute to ultra-low failure rates and longevity. For outdoor dome security camera applications, using a waterproof junction box is recommended.
Our 2MP IR dome camera offers true 1080p resolution and 131 feet of night vision. The waterproof outdoor security dome camera housing withstands harsh elements and supports wide temperature variations.
As an SD card security camera, it also supports a micro SD card of up to 256GB.
Do you have an application calling for an interior or exterior dome camera? Are you looking for features that can reap the benefits without an inflated 2MP dome camera price? Look no further than IC Realtime's Edge Lineup.
This IP dome camera offers Smart H.265 scene adaptive technology that can save up to 70% bandwidth over standard H.264 and deliver the best quality footage without overly straining your existing network.
This weatherproof dome camera housing comes cast from aluminum, and we use high-quality materials that last and contribute to ultra-low failure rates and longevity. For outdoor dome security camera applications, using a waterproof junction box is recommended.
Our 2MP IR dome camera offers true 1080p resolution and 131 feet of night vision. The waterproof outdoor security dome camera housing withstands harsh elements and supports wide temperature variations.
As an SD card security camera, it also supports a micro SD card of up to 256GB.
Do you have an application calling for an interior or exterior dome camera? Are you looking for features that can reap the benefits without an inflated 2MP dome camera price? Look no further than IC Realtime's Edge Lineup.
This IP dome camera offers Smart H.265 scene adaptive technology that can save up to 70% bandwidth over standard H.264 and deliver the best quality footage without overly straining your existing network.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/2.7” 2 Megapixel progressive CMOS |
| Effective Pixels: | 1920(H)x1080(V) |
| RAM/Rom: | 16MB/ 64MB |
| Scanning System: | Progressive |
| Minimum Illumination: | 0.008 Lux @ F1.7 |
| S/N Ratio: | More than 50dB |
| Illumination Distance: | 40 m (131.2 ft) |
| Illumination LEDs: | 2 |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | Motorized |
| Mount Type: | Board-in |
| Focal Length: | 2.8mm~12mm |
| Max. Aperture: | F1.7 |
| Angle of View: | Horizontal: 106°–33°, Vertical: 56°–19 |
| Focus Control: | Motorized |
| Close Focus Distance: | 0.8 m (2.6 ft) |
| DORI - Detect: | 144ft-502ft |
| DORI - Observe: | 57ft-200ft |
| DORI - Recognize: | 28ft-100ft |
| DORI - Identify: | 14ft-50ft |
| Video | |
| Compression: | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG |
| Streaming Capability: | 2 Streams |
| Resolution: | 1080P(1920x1080)/1.3M(1280×960)/720P(1280×720) /D1(704×576/704×480)/CIF(352×288/352×240) |
| Frame Rate: | Main Stream: 1080P/960P/720P(1 ~25/30fps) Sub Stream: D1/CIF(1 ~ 25/30fps) |
| Bit Rate Control: | CBR/VBR |
| Bit Rate: | H.264: 32 Kbps–6144 Kbps H.265: 12 Kbps–7424 Kbps |
| Day/Night: | Auto(ICR) / Color / B/W |
| Backlight Compensation: | BLC / HLC / DWDR |
| White Balance: | Auto/Natural/Street Lamp/Outdoor/Manual |
| Gain Control: | Auto / Manual |
| Noise Reduction: | 3D DNR |
| Motion Detection: | Off / On (4 Zone, Rectangle) |
| Region of Interest: | Off / On (4 Zone) |
| Smart IR: | Support |
| Flip: | 0°/90°/180°/0°/90°/180°/270° (Supports 90°/270° with 1080p resolution and lower.) |
| Mirror: | Off / On |
| Privacy Masking: | Off / On (4 Area, Rectangle) |
| Audio | |
| Compression: | N/A |
| Network | |
| Ethernet: | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Protocol: | HTTP; HTTPs; TCP; ARP; RTSP; RTP; UDP; SMTP; FTP; DHCP; DNS; DDNS; PPPOE; IPv4/v6; QoS; UPnP;NTP; Bonjour; 802.1x; Multicast; ICMP; IGMP; SNMP |
| Interoperability: | ONVIF, PSIA |
| Streaming Method: | Unicast / Multicast |
| Max. User Access: | 6 |
| Edge Storage: | NAS Local PC for instant recording Micro SD card 256GB |
| Web Viewer: | IE, Chrome, Firefox, Safari |
| Management Software: | SmartICRSS, DSS |
| Smart Phone: | IOS, Android |
| Interface | |
| Audio I/O: | N/A |
| Memory Slot: | Micro SD card 256GB |
| Electrical | |
| Power Supply: | DC12V, PoE (802.3af) |
| Power Consumption: | Max 6.3W |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -30° C ~ +60° C (-22° F ~ +140° F) / Less than 95% RH |
| Storage Conditions: | -40°C to +60°C (-40°F to +140°F) |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | IK10 |
| Construction | |
| Casing: | Metal |
| Dimensions: | 88.9 mm × 122 mm (3.5" × 4.8") |
| Gross Weight: | 0.63 kg (1.4 lb) |
| Mounting Pan/Tilt/Rotation: | Pan:0° ~355° ;Tilt:0° ~75° ;Rotation:0° ~355° |


