THIP-P2078FM-IR
Details
The Thermal Network Hybrid Speed Dome Camera (THIP-P2078FM-IR) is IC Realtime’s thermal network camera featuring Smart H 265, a dual-lens (Thermal and Visible), and pan-tilt-zoom. This series provides all-in-one thermal camera fire detection and thermal video surveillance suitable for indoor and outdoor thermal security camera applications. The thermal imaging camera sensor captures high-quality footage regardless of visual interference caused by debris, dust, fog or smoke, and foliage while the visible light sensor captures everything else in its native format. This dual-sensor approach offers the advantages of simple, efficient, and discrete surveillance security.
When used in tandem with fire detectors, this camera can serve as the best home security systems fire detection product. The thermal camera sensor is sensitive to temperature and can provide the benefit of active fire notification with an LED spotlight and loudspeakers making audible voice prompts.
As an IVS security camera, the IP camera linkage alarm can also be triggered when fire or exceeding temperature thresholds are met. Belonging to a family of heat sensor thermal imaging cameras, it has the ability to detect fire from greater distances. This thermal network camera offers a useful measure of eradicating weak and capricious footage caused by various weather conditions. The visible light sensor provides a combination of motion detection and smart IR with a maximum distance of 164 feet for conforming details.
When used in tandem with fire detectors, this camera can serve as the best home security systems fire detection product. The thermal camera sensor is sensitive to temperature and can provide the benefit of active fire notification with an LED spotlight and loudspeakers making audible voice prompts.
As an IVS security camera, the IP camera linkage alarm can also be triggered when fire or exceeding temperature thresholds are met. Belonging to a family of heat sensor thermal imaging cameras, it has the ability to detect fire from greater distances. This thermal network camera offers a useful measure of eradicating weak and capricious footage caused by various weather conditions. The visible light sensor provides a combination of motion detection and smart IR with a maximum distance of 164 feet for conforming details.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | Uncooled VOx Microbolometer (Thermal) 1/2.8" 4M CMOS (Visible) |
| Effective Pixels: | 256(H) x 192(V) (Thermal ) 1920(H)x1080(V) (Visible) |
| Minimum Illumination: | Color: 0.05Lux Black & white: 0.005Lux IR light (on): 0Lux |
| Illumination Distance: | 164ft (50m) |
| Illumination On/Off Control: | Auto/Manual |
| Illumination LEDs: | 1 |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Focal Length: | Thermal: 7mm Visible: 8mm |
| Max. Aperture: | Thermal: F.10 Visible: F2.0 |
| Optical Zoom: | N/A |
| Focus Control: | Thermal: Athermalized, Focus-free |
| Close Focus Distance: | 0.65ft (0.2m) |
| PTZ | |
| Pan/Tilt Range: | Pan: 0°–360° endless; Tilt: -15°–90° |
| Manual Control Speed: | Pan: 0.1°–200°/s; Tilt: 0.01°–120°/s |
| Preset Speed: | Pan: 240°/s; Tilt: 200°/s |
| Presets: | 300 |
| PTZ Mode: | 5 Auto Scan, 8 Tour, 5 Pattern, Auto Pan |
| Power up Action: | Auto restore to previous PTZ and lens status after power failure |
| Idle Motion: | Activate Preset/Scan/Tour/Pattern/Pan |
| Tracking Trigger Mode: | Manual/Auto (alarm triggered) |
| Tracking Trigger Event: | Targeting, Tracking, Recording, Snapshot, Alarm, etc. |
| Intelligence | |
| IVS: | Tripwire, Intrusion |
| Advanced Intelligent Functions: | Temperature, Fire and Call detection, Cold/Hot spot trace Perimeter Protection: Tripwire and Protection (Human Vehicle Detection) |
| Video | |
| Compression: | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG |
| Streaming Capability: | 2 Streams |
| Resolution: | Thermal: 1280x960 Visible: 1920x1080 |
| Frame Rate: | Main Stream: 50Hz:Thermal: 1280*960/1024*768/640*480/256*192@25fps Visible: 1920*1080/1280*720/704*576@25fps 60Hz:Thermal: 1280*960/1024*768/640*480/256*192@30fps Visible: 1920*1080/1280*720/704*480@30fps |
| Bit Rate Control: | CBR/VBR |
| Bit Rate: | H.265: 256 ~ 8192Kbps |
| Day/Night: | Auto(ICR)/Color/B/W |
| Backlight Compensation: | BLC/HLC/DWDR |
| White Balance: | Auto/Indoor/ Outdoor/Manual etc. |
| Noise Reduction: | 2D DNR/3D DNR |
| Motion Detection: | Off/On (4 zone, Rectangle) |
| Region of Interest: | Off/On (4 zone) |
| Flip: | 180° |
| Mirror: | Off/On |
| Privacy Masking: | Off/On (4 area, Rectangle) |
| Audio | |
| Compression: | G.711a; G.711mu; PCM |
| Network | |
| Ethernet: | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Protocol: | HTTPS; HTTP; TCP; ARP; RTSP; RTP; UDP; RTCP; SMTP; FTP; DHCP; DNS; DDNS; PPPOE; IPv4/v6; SNMP; QoS; UPnP; NTP |
| Interoperability: | ONVIF Profile S & G, API |
| Streaming Method: | Unicast/Multicast |
| Edge Storage: | Micro SD (256GB) NAS (Network Attached Storage) Local PC for instant recording |
| Web Viewer: | IE, Chrome, Firefox,Safari |
| Management Software: | Smart ICRSS, DSS |
| Smart Phone: | Android, IOS |
| Interface | |
| RS485: | Support |
| Audio I/O: | In/Out 1/1 |
| Alarm I/O: | 2/1 In/Out |
| Memory Slot: | Micro SD (256GB) |
| Electrical | |
| Power Supply: | DC 12V±15%/PoE+ |
| Power Consumption: | Max 24W |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -30°C ~ +60°C (-22°F ~ +140°F) |
| Storage Conditions: | -40°F ~ +158°F (-40°C ~ +70°C) |
| Ingress Protection: | IP66 |
| Vandal Resistance: | N/A |
| Construction | |
| Casing: | Metal |
| Dimensions: | 11.61" x 6.30" (295mm × 160mm) |
| Gross Weight: | 10.36 lb (4.7kg) |










