THIP-B2078FL-IR
Details
Until now, Thermal imaging camera sensors were reserved for the military and highly sophisticated entities for security purposes. The THIP-B2078FL-IR is an indoor & outdoor thermal security camera that won't price you out of an opportunity.
This thermal bullet camera features a dual-lens (Thermal and Visible), and provides an all-in-one thermal network camera solution. The thermal camera sensor captures high-quality footage, regardless of visual interference caused by debris, dust, fog or smoke, and foliage.
It is a capable solution where a thermal & visible sensor combination is desired in small to mid-sized areas, great for total darkness, and ferreting out potential fire hazards or temperature abnormalities.
When used in combination with fire detectors, this thermal network bullet camera can render aid and make your total solutions the best home security systems fire detection.
The bullet camera with motion detection combination includes smart IR, and a maximum true night vision distance of 164 feet to confirm details. IC Realtime's Smart H 265 IVS Security Camera is compact, offers excellent performance, and is now available as a cost-effective solution to thermal surveillance.
This thermal bullet camera features a dual-lens (Thermal and Visible), and provides an all-in-one thermal network camera solution. The thermal camera sensor captures high-quality footage, regardless of visual interference caused by debris, dust, fog or smoke, and foliage.
It is a capable solution where a thermal & visible sensor combination is desired in small to mid-sized areas, great for total darkness, and ferreting out potential fire hazards or temperature abnormalities.
When used in combination with fire detectors, this thermal network bullet camera can render aid and make your total solutions the best home security systems fire detection.
The bullet camera with motion detection combination includes smart IR, and a maximum true night vision distance of 164 feet to confirm details. IC Realtime's Smart H 265 IVS Security Camera is compact, offers excellent performance, and is now available as a cost-effective solution to thermal surveillance.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | Uncooled VOx Microbolometer (Thermal ) 1/2.8" 2M CMOS (Visible) |
| Effective Pixels: | 256(H) x 192(V) (Thermal ) 1920(H)x1080(V) (Visible) |
| Minimum Illumination: | Color: 0.005Lux; B/W: 0.0005Lux; 0Lux (IR on) |
| Illumination Distance: | 164ft (50m) |
| Illumination On/Off Control: | Auto/Manual |
| Illumination LEDs: | 1 |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | Fixed |
| Focal Length: | Thermal: 7mm Visible: 8mm |
| Max. Aperture: | Thermal: F.10 Visible: F1.9 |
| Angle of View: | Thermal: H: 24°, V: 18° Visible: H: 40°, V: 22° |
| Focus Control: | Thermal: Athermalized, Focus-free |
| Close Focus Distance: | 0.2m |
| Intelligence | |
| IVS: | Tripwire, Intrusion |
| Advanced Intelligent Functions: | Fire detection & alarm, Cold/Hot spot trace, Human/Vehicle classification |
| Video | |
| Compression: | H.265/H.264M/H.264H/H.264B/MJPEG |
| Streaming Capability: | 2 Streams |
| Resolution: | Thermal: 1280*960/1024*768/640*480/256*192 Visible: 1920*1080/1280*720/704*576 |
| Frame Rate: | Main Stream: 50Hz:Thermal: 1280*960/1024*768/640*480/256*192@25fps Visible: 1920*1080/ 1280*720/704*576@25fps 60Hz:Thermal: 1280*960/1024*768/640*480/256*192@30fps Visible: 1920*1080/ 1280*720/704*480@30fps Sub Stream: 50Hz:Thermal: 640*480/256*192@25fps Visible: 704*576/352*288@25fps 60Hz:Thermal: 640*480/256*192@30fps Visible: 704*480/352*240@30fps |
| Bit Rate Control: | CBR/VBR |
| Bit Rate: | H.264: 640 ~ 8192Kbps |
| Day/Night: | Auto(ICR)/Color/B/W |
| Backlight Compensation: | BLC/HLC/DWDR |
| White Balance: | Auto/Indoor/ Outdoor/Manual etc. |
| Noise Reduction: | 2D DNR/3D DNR |
| Motion Detection: | Off/On (4 zone, Rectangle) |
| Region of Interest: | Off/On (4 zone) |
| Flip: | 180° |
| Mirror: | Off/On |
| Privacy Masking: | Off/On (4 area, Rectangle) |
| Audio | |
| Compression: | G.711a/G.711Mu/AAC/PCM |
| Network | |
| Ethernet: | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Protocol: | HTTP, TCP, ARP, RTSP, RTP, UDP, RTCP, SMTP, FTP, DHCP, DNS, DDNS, PPPOE, IPv4/v6, SNMP, QoS, UPnP, NTP |
| Interoperability: | ONVIF Profile S & G, API |
| Streaming Method: | Unicast/Multicast |
| Max. User Access: | 20 |
| Edge Storage: | Micro SD (256GB) NAS (Network Attached Storage) Local PC for instant recording |
| Web Viewer: | IE, Chrome, Firefox,Safari |
| Management Software: | Smart ICRSS, DSS |
| Smart Phone: | Android, IOS |
| Interface | |
| Video Interface: | 1 port(BNC) |
| RS485: | Support |
| Audio I/O: | In/Out 1/1 |
| Alarm I/O: | 2/2 In/Out |
| Memory Slot: | 256GB Micro SD |
| Electrical | |
| Power Supply: | DC 12V±15%/PoE |
| Power Consumption: | Max 12W |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -30°C ~ +60°C (-22°F ~ +140°F) |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | N/A |
| Construction | |
| Casing: | Metal |
| Dimensions: | 11.02" x 4.09" x 3.77" |
| Gross Weight: | 1.9Kg (4.19 lb) |








