IPFX-D20V-IRW1
Details
The IPFX-D20V-IRW1 is a 2MP dome camera featuring our latest generation of 1/3’’ CMOS sensors. It adopts our vandal proof dome style housing, and includes Starlight support with IR illumination up to ~131ft.
The camera also features a motorized, 2.7mm-13.5mm lens which offers up a 28-109 degree horizontal field of view. The zoom level is fully controllable directly from the camera interface, enabling you to obtain the perfect shot. This makes the camera well suited for exterior applications on commercial as well as residential installations.
The camera also features a motorized, 2.7mm-13.5mm lens which offers up a 28-109 degree horizontal field of view. The zoom level is fully controllable directly from the camera interface, enabling you to obtain the perfect shot. This makes the camera well suited for exterior applications on commercial as well as residential installations.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/2.8” 2 Megapixel progressive CMOS |
| Effective Pixels: | 1920(H) x 1080(V) 2 Megapixels |
| RAM/Rom: | 128MB / 128MB |
| Scanning System: | Progressive |
| Minimum Illumination: | 0.002Lux @ F1.5 |
| S/N Ratio: | More than 50dB |
| Illumination Distance: | Distance up to 40 m (131.23 ft) |
| Illumination On/Off Control: | Auto/ Manual |
| Illumination LEDs: | 2 |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | Motorized |
| Mount Type: | Board-in |
| Focal Length: | 2.7-13.5mm |
| Max. Aperture: | F1.5 |
| Angle of View: | Horizontal: 109°–28° Vertical: 57°–16° |
| Focus Control: | Motorized |
| Close Focus Distance: | 0.8 m–0.8 m (2.62 ft–2.62 ft) |
| DORI - Detect: | 44m (144ft) / 151m (497ft) |
| DORI - Observe: | 17m (57ft) / 60m (198ft) |
| DORI - Recognize: | 8m (28ft) / 30m (99ft) |
| DORI - Identify: | 4m (14ft) / 15m (49ft) |
| Intelligence | |
| IVS: | Tripwire; Intrusion |
| Video | |
| Compression: | H.265; H.264; H.264B; MJPEG |
| Streaming Capability: | 2 Streams |
| Resolution: | 1080P (1920 x 1080) / 1.3M (1280 x 960) / 720P (1280 x 720) / D1 (704 x 576 / 704 x 480) / VGA (640 x 480) / CIF (352 x 288 / 352 x 240) |
| Frame Rate: | Main stream: 1920 × 1080 (1 fps-25/30 fps) Sub stream: 704 × 576 (1 fps-25 fps) 704 × 480 (1 fps-30 fps) |
| Bit Rate Control: | CBR/ VBR |
| Bit Rate: | H.264: 32 kbps–6144 kbps H.265: 12 kbps–6144 kbps |
| Day/Night: | Auto(ICR) / Color / B/W |
| Backlight Compensation: | BLC / HLC / WDR(120dB) |
| White Balance: | Auto / Natural / Street Lamp / Outdoor / Manual |
| Gain Control: | Auto / Manual |
| Noise Reduction: | 3D DNR |
| Motion Detection: | Off / On (4 Zones Rectangular) |
| Region of Interest: | Off / On (4 Zones) |
| Smart IR: | Supported |
| Digital Zoom: | 16X |
| Flip: | 0°/90°/180°/270° (Supports 90°/270° with 1080p resolution and lower.) |
| Mirror: | Off / On |
| Privacy Masking: | Off / On (4 Area Rectangle) |
| WDR: | 120dB |
| Audio | |
| Compression: | G.711a; G.711Mu; G.726; AAC |
| Network | |
| Ethernet: | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Protocol: | HTTP / HTTPs / TCP / ARP / RTSP / RTP / RTCP / UDP / SMTP / FTP / DHCP / DNS / DDNS / PPPoE / IPv4 / IPv6 / QoS / UPnP / NTP / Bonjour / IEEE 802.1x / Multicast / ICMP / IGMP / TLS |
| Interoperability: | ONVIF / PSIA / CGI/ milestone |
| Compatibility: | ONVIF Profile S&G / API |
| Streaming Method: | Unicast / Multicast |
| Max. User Access: | 20 Users |
| Edge Storage: | NAS / Local PC for instant recording / Micro SD Card 256GB |
| Interface | |
| Video Interface: | N/A |
| Audio I/O: | 1/1 channel In/Out (RCA) |
| Memory Slot: | Micro SD Card 256GB |
| Electrical | |
| Power Supply: | DC12V PoE (802.3af)(Class 0) |
| Power Consumption: | < 6.4W |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -30 C ~ +60 C (-22 F ~ +140 F) / Less than 95% RH |
| Storage Conditions: | -40° C ~ +60° C (-40°F to +140°F) |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | IK10 |
| Construction | |
| Casing: | Metal |
| Dimensions: | 122mm x 88.9mm (4.80in x 3.50in) |
| Gross Weight: | 0.63 kg (1.39 lb) |
| Mounting Pan/Tilt/Rotation: | Pan:0° ~355° ;Tilt:0° ~75° ;Rotation:0° ~355° |





