IPEL-B12V-IRW1
Details
Ultra HD Surveillance is here - now you can capture your surveillance footage in stunning 4K resolution! The new IP Elite series of 4K cameras paired with a compatible 4K series NVR will bring your surveillance system to new, unforeseen levels of clarity and resolution.
The IPEL-B12V-IRW1 is a 12MP (> 4K) Day/Night, Motorized Zoom Bullet Camera. It utilizes a cutting edge 1/1.7’’ 12MP sensor to deliver stunning 4K resolution at frame rates as high as 30FPS (or a full 12MP at 20FPS!). On top of the sensor sits a 4.1mm ~ 16.4mm motorized zoom lens which delivers a 85° ~ 35° horizontal field of view. 4 high intensity IR illuminators are equipped and yield 164’’ (50 meters) of IR distance, allowing long range shots as well. The camera also supports ePOE for long distance transmission
This camera also represents the ‘AI’ line of smart cameras from IC Realtime. It’s AI (Advanced Intelligence) suite of features includes: Tripwire, Intrusion, Missing/Abandoned Object, Face Detection, People Counting, and Heat Mapping. H265 compression is included standard as well to handle these extreme high resolutions.
The IPEL-B12V-IRW1 is a 12MP (> 4K) Day/Night, Motorized Zoom Bullet Camera. It utilizes a cutting edge 1/1.7’’ 12MP sensor to deliver stunning 4K resolution at frame rates as high as 30FPS (or a full 12MP at 20FPS!). On top of the sensor sits a 4.1mm ~ 16.4mm motorized zoom lens which delivers a 85° ~ 35° horizontal field of view. 4 high intensity IR illuminators are equipped and yield 164’’ (50 meters) of IR distance, allowing long range shots as well. The camera also supports ePOE for long distance transmission
This camera also represents the ‘AI’ line of smart cameras from IC Realtime. It’s AI (Advanced Intelligence) suite of features includes: Tripwire, Intrusion, Missing/Abandoned Object, Face Detection, People Counting, and Heat Mapping. H265 compression is included standard as well to handle these extreme high resolutions.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/1.7 12 Megapixel progressive scan STARVIS CMOS |
| Effective Pixels: | 4000(H) x 3000(V) |
| RAM/Rom: | 1024MB / 128MB |
| Scanning System: | Progressive |
| Electronic Shutter Speed: | Supported |
| Minimum Illumination: | 0.01Lux/F1.53(Color1/3s30IRE) 0.1Lux/F1.53(Color1/30s30IRE) 0Lux/F1.53(IR on) |
| S/N Ratio: | More than 50dB |
| Illumination Distance: | Distance up to 50m (164ft) |
| Illumination On/Off Control: | Auto/Manual |
| Illumination LEDs: | 4 |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | Motorized /Auto Iris (HALL) |
| Mount Type: | Board-in |
| Focal Length: | 4.1-16.4mm |
| Max. Aperture: | F1.53 |
| Angle of View: | H: 105 - 35 degrees V:77 - 26 degrees |
| Optical Zoom: | 4x |
| Focus Control: | Motorized |
| Close Focus Distance: | 500mm (19.7in) |
| DORI - Detect: | 115m (377ft) / 227m (909ft) |
| DORI - Observe: | 46m (151ft) / 111m (364ft) |
| DORI - Recognize: | 23m (75ft) / 55m (180ft) |
| DORI - Identify: | 11m (36ft) / 28m (92ft) |
| PTZ | |
| Pan/Tilt Range: | Pan:0 ~ 360 ; / Tilt:0 ~ 90 ; / Rotation:0 ~ 360 |
| Video | |
| Compression: | H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 |
| Resolution: | 12M (4000 x 3000) / 4K (3840 x 2160) / 6M (3072 x 2048) / 5M (2560 x 1920) / 3M (2048 x 1536) / 3M (2304 x 1296) / 1080P (1920 x 1080) / 1.3M (1280 x 960) / 720P (1280 x 720) / D1 (704 x 576 / 704 x 480) / VGA (640 x 480) / CIF (352 x 288 / 342 x 240) |
| Frame Rate: | Main Stream: 12M(1 - 20fps) / 4K(1 - 25/30fps) Sub Stream: D1 (1 - 25/30fps) Third Stream: 1080P(1 - 25/30fps) |
| Bit Rate: | H.264: 24 - 16384Kbps H.265: 14 - 9984Kbps |
| Day/Night: | Auto(ICR) / Color / B/W |
| Backlight Compensation: | BLC / HLC / DWDR / SSA |
| White Balance: | Auto / Natural / Street Lamp / Outdoor / Manual |
| Gain Control: | Auto / Manual |
| Noise Reduction: | 3D DNR |
| Motion Detection: | Off / On (4 Zones Rectangular) |
| Region of Interest: | Off / On (4 Zones) |
| Electronic Image Stabilization (EIS): | Supported |
| Smart IR: | Supported |
| Digital Zoom: | 16x |
| Flip: | 0 / 90 / 180 / 270 |
| Mirror: | Off / On |
| Privacy Masking: | Up to 4 areas |
| Audio | |
| Compression: | G.711a / G.711Mu / AAC / G.726 |
| Network | |
| Ethernet: | RJ-45 (100/1000Base-T) |
| Protocol: | HTTP / HTTPs / TCP / ARP / RTSP / RTP / UDP / RTCP / SMTP / FTP / DHCP / DNS / DDNS / PPPOE / IPv4 / IPv6 / QoS / UPnP / NTP / Bonjour / IEEE 802.1x / Multicast / ICMP / IGMP / SNMP / TLS |
| Interoperability: | ONVIF / PSIA / CGI |
| Compatibility: | ONVIF Profile S&G / API |
| Streaming Method: | Unicast / Multicast |
| Max. User Access: | 20 Users |
| Edge Storage: | NAS / Local PC for instant recording / Micro SD Card 128GB |
| Interface | |
| Video Interface: | 1 port (For adjustment only) |
| Audio I/O: | 1/1 channel In/Out |
| Alarm I/O: | channel In: 5mA 5VDC / 1 channel Out: 1A 30VDC or 0.5A 50VAC |
| Memory Slot: | Micro SD Card 128GB |
| Electrical | |
| Power Supply: | DC12V PoE+(802.3at)(Class 4) E-PoE Support |
| Power Consumption: | < 13W |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -40 C ~ +60 C (-40 F ~ +140 F) / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | IK10 |
| Construction | |
| Casing: | Metal |
| Dimensions: | 273.2mm x 95.0mm x 95.0mm (10.76in x 3.74in x 3.74in) |
| Gross Weight: | 1.52Kg (3.35lb) |









