ICIP-360L5
Details
A 5.0 megapixel 360° Indoor Dome camera with a built-in microphone. The ICIP360L5 series camera is a real-time, 360° situational awareness camera. It is capable of recording a wide area of surveillance and de-warping the native fisheye view in order to watch a stream that is undistorted to the human eye.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/2.7 5 Megapixel progressive scan CMOS |
| Effective Pixels: | 2592(H) x 1944(V) |
| RAM/Rom: | 512MB / 32MB |
| Scanning System: | Progressive |
| Sync: | Internal |
| Minimum Illumination: | 0.02Lux/F1.6( Color1/3s30IRE) 0.2Lux/1.6( Color1/30s30IRE) 0.05Lux/F1.6( B/W1/3s30IRE) 0.5Lux/1.6( B/W1/30s30IRE) |
| S/N Ratio: | More than 50dB |
| Illumination Distance: | N/A |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Lens | |
| Lens Type: | Fixed |
| Mount Type: | Board-in |
| Focal Length: | 1.4mm |
| Max. Aperture: | F1.6 |
| Angle of View: | H: 180 degrees V: 180 degrees |
| Focus Control: | Fixed |
| PTZ | |
| Pan/Tilt Range: | Pan:0 ~ 355 ; / Tilt:0 ~ 75 ; / Rotation:0 ~ 360 |
| Video | |
| Compression: | H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 |
| Resolution: | 5M (2592 x 1944) / 3M (2048 x 1536) / UXGA (1600 x 1200) / 1.3M (1280 x 960) / D1 (704 x 576 / 704 x 480) / CIF (352 x 288 / 352 x 240) |
| Frame Rate: | Main Stream:5M(1 - 25fps) Sub Stream: D1(1 - 25/30fps) |
| Bit Rate: | H.264: 24 - 10240Kbps H.265: 14 - 9984Kbps |
| Day/Night: | Electronic |
| Backlight Compensation: | BLC / HLC / WDR |
| White Balance: | Auto / Natural / Street Lamp / Outdoor / Manual |
| Gain Control: | Auto / Manual |
| Noise Reduction: | 3D DNR |
| Motion Detection: | Off / On (4 Zones Rectangular) |
| Region of Interest: | Off / On (4 Zones Rectangular) |
| Digital Zoom: | 16X |
| Mirror: | Off / On |
| Privacy Masking: | Up to 4 areas |
| Audio | |
| Compression: | G.711a / G.711Mu / AAC / G.726 |
| Network | |
| Ethernet: | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Protocol: | HTTP / HTTPs / TCP / ARP / RTSP / RTP / UDP / SMTP / FTP / DHCP / DNS / DDNS / PPPOE / IPv4 / IPv6 / QoS / UPnP / NTP / Bonjour / 802.1x / Multicast / ICMP / IGMP / SNMP |
| Wifi: | N/A |
| Interoperability: | ONVIF / PSIA / CGI |
| Compatibility: | ONVIF / PSIA / CGI |
| Streaming Method: | Unicast / Multicast |
| Max. User Access: | 20 Users |
| Edge Storage: | NAS / Local PC for instant recording / Micro SD Card 128GB |
| Smart Phone: | iPhone, iPad, Android, Windows Phone |
| Interface | |
| Video Interface: | N/A |
| RS232: | N/A |
| Audio I/O: | Built-in Mic |
| Alarm I/O: | 1/1 channel In/Out |
| Factory Reset: | Yes |
| Memory Slot: | Micro SD card 128GB |
| Electrical | |
| Power Supply: | DC12V PoE (802.3af)(Class 0) |
| Power Consumption: | < 3.4W |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -30 C ~ +60 C (-22 F ~ +140 F) / Less than 95% RH |
| Operating Humidity: | Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | IK08 |
| Construction | |
| Casing: | Metal |
| Dimensions: | 110mm x 56mm (4.33in x 2.2in) |
| Gross Weight: | 0.44Kg (0.97lb) |




