AVS-5MD5110-VIR-DP
Details
Experience 5 megapixel video with the simplicity of reusing existing coaxial infrastructure! The AVS-5MD5110-VIR-DP-M camera utilizes starlight and HD-AVS technology, suitable to produce a high quality image with rich details even under extreme low-light conditions. The camera also features an audio input capable to provide enhanced supplementary evidence collection. It utilizes a varifocal 2.7mm - 13.5mm lens and an imager capable of 120dB true WDR and a switchable HD/SD output. IR illumination is available thanks to intelligent IR LEDs capable of illumination at 0 lux up to 98'. Both the high resolution as well as the starlight sensor feature makes this HD-AVS camera an ideal choice for mid to large-size business and projects where both highly reliable surveillance and construction flexibility are needed.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/2.8 Starlight CMOS |
| Effective Pixels: | 2592(H) x 1944(V) |
| Scanning System: | Progressive |
| Minimum Illumination: | 0.005Lux/F1.3, 30IRE, 0Lux IR on |
| S/N Ratio: | More than 65dB |
| Illumination Distance: | Up to 30m (98ft) |
| Illumination On/Off Control: | Auto/ Manual |
| Illumination LEDs: | 2 |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | Motorized lens |
| Mount Type: | Board-in |
| Focal Length: | 2.7-13.5mm |
| Max. Aperture: | F1.3 |
| Angle of View: | H: 102 - 29 degrees |
| Optical Zoom: | 4X |
| Focus Control: | Auto focus |
| Close Focus Distance: | 200mm (7.87in) |
| DORI - Detect: | 64m(210ft)- 222m(728ft) |
| DORI - Observe: | 26m(85ft) -89m(292ft) |
| DORI - Recognize: | 13m(43ft)- 44m(144ft) |
| DORI - Identify: | 6m(20ft)- 22m(72ft) |
| PTZ | |
| OSD Menu: | Multi-language |
| Video | |
| Resolution: | 5M (2880 × 1620); 4M (2560 × 1440); 1080p (1920 × 1080); 960H (960 × 576/960 × 480) |
| Frame Rate: | AVS: PAL: 5M@25 fps; 4M@25 fps; 1080p@25 fps NTSC: 5M@25 fps; 4M@30 fps; 1080p@30 fps AHD: PAL: 4M@25 fps NTSC: 4M@30 fps TVI: PAL: 4M@25 fps NTSC: 4M@30 fps |
| Day/Night: | Auto switch by ICR |
| Backlight Compensation: | BLC / HLC / WDR |
| White Balance: | Auto / Manual |
| Gain Control: | Auto; manual |
| Noise Reduction: | 3D NR |
| Smart IR: | Support |
| WDR: | 120dB |
| Network | |
| Compatibility: | AVS/ TVI/ AHD/ CVBS |
| Interface | |
| Video Interface: | 1-channel BNC high definition video output / CVBS video output (DIP switch) |
| Audio I/O: | 1-channel audio in |
| Alarm I/O: | N/A |
| Electrical | |
| Power Supply: | AC 24V +/- 30% / DC 12V +/- 30% |
| Power Consumption: | Max. 11.8W (12V DC IR on) |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -40C ~ +60C (-40F ~ +140F) / Less than 90% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | IK10 |
| Construction | |
| Casing: | Metal |
| Dimensions: | 122mm x 88.9mm (Diameter 4.8in x 3.5in) |
| Gross Weight: | 0.65kg (1.43lb) |






