AVS-5MB5121-VIR-DP-M
Details
Experience 5 megapixel video with the simplicity of reusing existing coaxial infrastructure! The AVS-5MB5121-VIR-DP-M camera utilizes starlight and HD-AVS technology, suitable to produce a high quality image with rich details even under extreme low-light conditions. The camera also features broadcast quality audio to provide enhanced supplementary evidence collection. It utilizes a varifocal 2.7mm - 13.5mm lens and an imager capable of 120dB true WDR and a switchable HD/SD output. Both the high resolution as well as the starlight sensor feature makes this HD-AVS camera an ideal choice for mid to large-size business and projects where both highly reliable surveillance and construction flexibility are needed.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/2.8 Starlight CMOS |
| Effective Pixels: | 2592(H) x 1944(V) |
| Scanning System: | Progressive |
| Minimum Illumination: | 0.005Lux/F1.3 30IRE 0Lux IR on |
| S/N Ratio: | More than 65dB |
| Illumination Distance: | Up to 80m (262ft) |
| Illumination On/Off Control: | Auto / Manual |
| Illumination LEDs: | 4 |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | Motorized lens / Fixed iris |
| Mount Type: | Board-in |
| Focal Length: | 2.7-13.5mm |
| Max. Aperture: | F1.3 |
| Angle of View: | H: 102 - 29 degrees |
| Focus Control: | Auto/Manual |
| Close Focus Distance: | 200mm (7.87in) |
| DORI - Detect: | 64m (210ft) / 222m (728ft) |
| DORI - Observe: | 26m (85ft) / 89m (292ft) |
| DORI - Recognize: | 13m (43ft) / 44m (144ft) |
| DORI - Identify: | 6m (20ft) / 22m (72ft) |
| PTZ | |
| Pan/Tilt Range: | Pan: 0 ~ 360 / Tilt: 0 ~ 90 / Rotation: 0 ~ 360 |
| OSD Menu: | Multi-language |
| Video | |
| Resolution: | 5MP (2592 x 1944) |
| Frame Rate: | 20fps@5MP 25/30fps@4MP 25/30fps@1080P |
| Day/Night: | Auto (ICR) / Manual |
| Backlight Compensation: | BLC / HLC / WDR |
| White Balance: | Auto / Manual |
| Gain Control: | AGC |
| Noise Reduction: | 2D / 3D |
| Smart IR: | Auto / Manual |
| WDR: | 120dB |
| Interface | |
| Video Interface: | 1-channel BNC high definition video output / CVBS video output (DIP switch) |
| Audio I/O: | 1-channel audio in & Built-in Mic |
| Electrical | |
| Power Supply: | AC 24V +/- 30% / DC 12V +/- 30% |
| Power Consumption: | Max 17.2W (12V DC IR on) |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -30C ~ +60C (-22F ~ +140F) / Less than 90% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Construction | |
| Casing: | Aluminium |
| Dimensions: | 244.1mm x 90.4mm x 90.4mm (9.61in x 3.56in x 3.56in) |
| Gross Weight: | 1.06kg (2.34lb) |




