HDMX-B50V-IR-DPM1
Details
The HDMX-B50V-IR-DPM1 is the first bullet camera to join IC Realtime's new HDMX series of 5MP HDAVS coax cameras. The HDMX-B50V shares the camera series top-of-the-line features but encases them in a sturdy, IP67 weather-rated full metal bullet case & adjustable mounting arm/base system for easy installation and view positioning.
NATIVE 16:9 PLUS BACKWARD COMPATIBILITY
HDMX-B50V is capable of 5MP in a native 16:9 HD format when used with our newest MX1U4K HDAVS recorders (requires 5/21 AVR firmware). This advanced camera's engineering enables legacy video compatibility and 5MP 16:9 HD resolution selectable in an HD coax camera, making HDAVS clearly the most advanced coax camera line in the video security industry.
SUPER STARLIGHT VIDEO
HDMX-B50V-IR-DPM1 utilizes our newest Starlight video sensor chip, built with a 2880 x 1620 pixel field that delivers color down to 0.001 Lux. This video sensor can see color at 1/1000th of the light on a surface from a candle 39.37 inches away. In complete darkness, SmartIRs reach out over 260 ft. for unparalleled nighttime performance.
COMPATIBLE COAX FLEXIBILITY
HDMX-B50V is backward compatible with existing 2MP and 4MP HDAVS and is also switchable to other HD over coax formats. Using a convenient DIP switch set on the camera's BNC/power pigtail, HDMX-B50V can quickly be set to match AHD, CVI or TVI or even analog (CVBS) format recorders for quick & easy camera replacements & upgrades.
PROFESSIONAL & FEATURE-RICH
With IC Realtime's HD/AVS, the coax cable carries video, audio, and 2-way data that interacts with the HDAVS recorder to control camera features like zoom lenses or PTZs or even as alarm triggers. HDMX-B50V's power zoom 2.7 mm–13.5 mm motorized lens gives a zoom variable horizontal 31.4°–113° field of view for excellent D.O.R.I. performance. Dual voltage and wide power variance tolerance - at 24VAC it's ±25% tolerance and ±10% at 12VDC - means HDMX-B50V can use existing camera power systems.
The HDMX cameras are IC Realtime's first coax camera series to deliver spectacular & forensically detailed 5mp 16:9 HD video streams over coaxial cable. Combined with their video format switching, power zoom lenses, built-in audio mic, and stunning low light performance, IC Realtime's HDMX-B50V-IR-DPM1 is the ideal and future-proof bullet camera choice for both new & legacy coax cable video installations.
Note:For compatibility purposes, this camera may come default on 4MP/ 2MP resolution. When equipped with an appropriate HDVR, you can set the camera to the maximum resolution via the OSD interface.
NATIVE 16:9 PLUS BACKWARD COMPATIBILITY
HDMX-B50V is capable of 5MP in a native 16:9 HD format when used with our newest MX1U4K HDAVS recorders (requires 5/21 AVR firmware). This advanced camera's engineering enables legacy video compatibility and 5MP 16:9 HD resolution selectable in an HD coax camera, making HDAVS clearly the most advanced coax camera line in the video security industry.
SUPER STARLIGHT VIDEO
HDMX-B50V-IR-DPM1 utilizes our newest Starlight video sensor chip, built with a 2880 x 1620 pixel field that delivers color down to 0.001 Lux. This video sensor can see color at 1/1000th of the light on a surface from a candle 39.37 inches away. In complete darkness, SmartIRs reach out over 260 ft. for unparalleled nighttime performance.
COMPATIBLE COAX FLEXIBILITY
HDMX-B50V is backward compatible with existing 2MP and 4MP HDAVS and is also switchable to other HD over coax formats. Using a convenient DIP switch set on the camera's BNC/power pigtail, HDMX-B50V can quickly be set to match AHD, CVI or TVI or even analog (CVBS) format recorders for quick & easy camera replacements & upgrades.
PROFESSIONAL & FEATURE-RICH
With IC Realtime's HD/AVS, the coax cable carries video, audio, and 2-way data that interacts with the HDAVS recorder to control camera features like zoom lenses or PTZs or even as alarm triggers. HDMX-B50V's power zoom 2.7 mm–13.5 mm motorized lens gives a zoom variable horizontal 31.4°–113° field of view for excellent D.O.R.I. performance. Dual voltage and wide power variance tolerance - at 24VAC it's ±25% tolerance and ±10% at 12VDC - means HDMX-B50V can use existing camera power systems.
The HDMX cameras are IC Realtime's first coax camera series to deliver spectacular & forensically detailed 5mp 16:9 HD video streams over coaxial cable. Combined with their video format switching, power zoom lenses, built-in audio mic, and stunning low light performance, IC Realtime's HDMX-B50V-IR-DPM1 is the ideal and future-proof bullet camera choice for both new & legacy coax cable video installations.
Note:For compatibility purposes, this camera may come default on 4MP/ 2MP resolution. When equipped with an appropriate HDVR, you can set the camera to the maximum resolution via the OSD interface.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/2.7 Starlight CMOS |
| Effective Pixels: | 2880 × 1620 (5MP, 16:9 Aspect Ratio) |
| Scanning System: | Progressive |
| Minimum Illumination: | 0.001 Lux/F1.6; 30IRE; 0 Lux IR on |
| S/N Ratio: | More than 65dB |
| Illumination Distance: | Up to 262ft (80m) |
| Illumination On/Off Control: | Auto / Manual |
| Illumination LEDs: | 4 |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | Motorized vari-focal |
| Mount Type: | φ14 |
| Focal Length: | 2.7-13.5mm |
| Max. Aperture: | F1.6 |
| Angle of View: | Horizontal: 31.4°–113° Vertical: 17.6°–58° |
| Focus Control: | Auto/Manual |
| Close Focus Distance: | 0.8 m (2.6 ft) |
| DORI - Detect: | 210ft- 689ft |
| DORI - Observe: | 84ft- 275ft |
| DORI - Recognize: | 42ft- 137ft |
| DORI - Identify: | 21ft- 68ft |
| Video | |
| Resolution: | 5M (2880 × 1620); 4M (2560 × 1440); 1080p (1920 × 1080); 960H (960 × 576/960 × 480) |
| Frame Rate: | (AVS)NTSC: 5M@25 fps; 4M@30 fps; 1080p@30 fps PAL: 5M@25 fps; 4M@25 fps; 1080p@25 fps (AHD)NTSC: 4M@30 fps PAL: 4M@25 fps (TVI)NTSC: 4M@30 fps PAL: 4M@25 fps |
| Day/Night: | Auto switch by ICR |
| Backlight Compensation: | BLC/HLC/WDR/HLC-Pro |
| White Balance: | Auto / Manual |
| Gain Control: | AGC |
| Noise Reduction: | 3DNR |
| Smart IR: | Auto / Manual |
| WDR: | 120dB |
| Interface | |
| Video Interface: | 1-channel BNC high definition video output / CVBS video output (DIP switch) |
| Audio I/O: | Built-in Mic |
| Electrical | |
| Power Supply: | 24V AC±25%/12V DC±10% |
| Power Consumption: | Max 12.5W (12V DC IR on) |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -22F ~ +140F (-30C ~ +60C) / Less than 90% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Construction | |
| Casing: | Metal |
| Dimensions: | 9.61in x 3.56in x 3.56in (244.1mm x 90.4mm x 90.4mm) |
| Gross Weight: | 2.4 lb (1.07 kg) |
| Mounting Pan/Tilt/Rotation: | Pan: 0°–360° Tilt: 0°–90° Rotation: 0°–360° |





