XL8
Details
The XL8 is an elite series box camera for projects that require the highest performance. The EL-XL8 is a box style, high-resolution camera that can be equipped with a wide array of standard C/CS mount lenses. It adopts Sony's high-resolution Effio chipset, which enables analog video at resolutions up to 700 TVL. Color reproduction is enhanced through the cameras customized DSP chips. The 3DNR technology feature negates motion blurring on both live and recorded footage. The XL8 supports WDR compensation, RS-485 communication, and a true day/night IR cut filter. The camera is extremely well suited for installations with low/minimal lighting.
*Lens not included.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/3" Sony Double Scan CCD |
| Effective Pixels: | 1920(H) x 1080(V) 2 Megapixels |
| Scanning System: | 2:1 Interlace |
| Sync: | Internal / Line Lock |
| Minimum Illumination: | 0.0001 Lux (F1.2) |
| S/N Ratio: | more than 52 dB (AGC off) |
| Illumination Distance: | n/a |
| PIR Sensor Range: | n/a |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | n/a |
| Mount Type: | C/CS Mount |
| Focal Length: | n/a |
| Max. Aperture: | n/a |
| Angle of View: | n/a |
| Focus Control: | n/a |
| PTZ | |
| Pan/Tilt Range: | n/a |
| Manual Control Speed: | n/a |
| Preset Speed: | n/a |
| Presets: | n/a |
| PTZ Mode: | n/a |
| Speed Setup: | n/a |
| Power up Action: | n/a |
| Idle Motion: | n/a |
| Protocol: | n/a |
| Time Task: | n/a |
| OSD Menu: | n/a |
| Wiper: | n/a |
| Tracking Trigger Mode: | n/a |
| Tracking Trigger Event: | n/a |
| Video | |
| Resolution: | Color = 650 TV Line / Black & White = 700+ TV Line |
| Day/Night: | With mechanical filter change ( a blue filter built-in ) |
| White Balance: | ATW / Push Lock / Hold / User selectable ( Push : 1,800K~10,500K ) |
| Gain Control: | OFF 12dB / 18dB / 24dB / 30dB / 36dB / 42dB / 44dB selectable |
| Noise Reduction: | 2DNR : OFF / 0~6, 3DNR : OFF / 0~31 |
| Digital Zoom: | OFF / 1.5x / 2x / 3x (Digital Pan / Tilt) |
| Privacy Masking: | OFF / Mosiac / Color (4 programmable zones) |
| WDR: | OFF / WDR1 / WDR2 |
| Digital Slow Shutter: | OFF / 2~160x (DSS) |
| Audio | |
| Compression: | n/a |
| Network | |
| Ethernet: | n/a |
| Protocol: | n/a |
| Wifi: | n/a |
| Interoperability: | ONVIF / PSIA / CGI |
| Compatibility: | n/a |
| Streaming Method: | Unicast / Multicast |
| Max. User Access: | n/a |
| Smart Phone: | n/a |
| Interface | |
| Video Interface: | 1.0Vp-p Composite. 75 Ohms |
| RS232: | n/a |
| Audio I/O: | n/a |
| Alarm I/O: | n/a |
| Factory Reset: | n/a |
| Memory Slot: | n/a |
| Electrical | |
| Power Supply: | 12 VDC (230mA) / 24 VAC (130mA) |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -14F ~ 122F (-25C ~ +50C) |
| Operating Humidity: | Within 90% RH |
| Ingress Protection: | n/a |
| Vandal Resistance: | n/a |
| Construction | |
| Dimensions: | 2.44" (62mm) Width x 2.28" (58mm) Height x 5.51" (140mm) Length |



