WIFI-2MP-PT
Details
Clearview’s WIFI-2MP-PT is a Wireless Indoor pan/tilt camera with a 3.6mm fixed lens capable of 30fps at 1080P. With a small form factor and Wireless capabilities, this camera is a great option for residential or small sized business installations, where pulling Ethernet or Coaxial cable isn’t necessarily an option
The WIFI-2MP-PT features built in Wi-Fi(802.11b/g) for wireless connection to the recorder. Other features include a built-in Microphone, Max IR distance of 49 feet and ONVIF Profile S compliant.
The WIFI-2MP-PT features built in Wi-Fi(802.11b/g) for wireless connection to the recorder. Other features include a built-in Microphone, Max IR distance of 49 feet and ONVIF Profile S compliant.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/2.8” 2Megapixel progressive scanCMOS |
| Effective Pixels: | 1920(H)x1080(V) |
| Scanning System: | Progressive |
| Minimum Illumination: | 0.01Lux/F1.2(color) |
| S/N Ratio: | More than 50db |
| Illumination Distance: | 15m |
| Illumination LEDs: | Yes |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | Fixed lens |
| Mount Type: | Board-in |
| Focal Length: | 3.6mm |
| Max. Aperture: | F1.2 |
| Angle of View: | H:88° |
| Focus Control: | Manual |
| PTZ | |
| Pan/Tilt Range: | Pan: 0°~±180°; Tilt: 0°~90° |
| Preset Speed: | 100°/s |
| Presets: | 25 |
| Video | |
| Compression: | H.264/H.264H/MJPEG |
| Frame Rate: | 1080P(1920×1080) / 720P(1280× 720) /D1(704× 576/704× 480) /CIF(352× 288/352× 240) |
| Bit Rate: | H.264: 32K ~ 8192Kbps |
| Day/Night: | Auto(ICR)/Color/B/W |
| Backlight Compensation: | Off/BLC/HLC/DWDR |
| White Balance: | Auto/Manual |
| Gain Control: | Auto/Manual |
| Noise Reduction: | 3D |
| Digital Zoom: | 3x |
| Privacy Masking: | Up to 4 areas |
| Audio | |
| Compression: | G.711a/G.711u/PCM |
| Network | |
| Ethernet: | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Wifi: | Wi-Fi(IEEE802.11b/g/n) 50m(open field) |
| Compatibility: | Pv4/IPv6, HTTP, HTTPS, SSL, TCP/IP, UDP, UPnP, ICMP, IGMP, SNMP, RTSP, RTP, SMTP, NTP, DHCP, DNS, PPPOE, DDNS, FTP, IP Filter, QoS, Bonjour |
| Max. User Access: | 20 users |
| Web Viewer: | IE, Chrome, Firefox, Safari |
| Management Software: | Smart ICRSS, DSS |
| Smart Phone: | iPhone, iPad, Android |
| Interface | |
| RS485: | N/A |
| Audio I/O: | Built-in Mic |
| Alarm I/O: | N/A |
| Memory Slot: | N/A |
| Electrical | |
| Power Supply: | DC12V |
| Power Consumption: | <5W |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -30°C~+50°C, Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | N/A |
| Vandal Resistance: | N/A |
| Construction | |
| Dimensions: | 130mm×58.4mm |
