IPMX-B20F-IRW1
Details
Bigger is better, at least with image sensors! The IPMX-B20F-IRW1 is a 2MP bullet camera featuring our latest generation of 1/2.7'' CMOS sensors. It adopts our popular short style bullet housing, and supports IR illumination up to 100'. Due to the larger image sensor, this camera supports a large dynamic range (120 dB), and is considered a 'True' WDR camera.
On top of the image sensor sits a fixed, 3.6mm lens which offers up a 93 degree horizontal field of view. This makes the camera well suited for exterior applications on commercial as well as residential installations.
Made in South Korea and conforms to the Trade Agreements Act (TAA).
On top of the image sensor sits a fixed, 3.6mm lens which offers up a 93 degree horizontal field of view. This makes the camera well suited for exterior applications on commercial as well as residential installations.
Made in South Korea and conforms to the Trade Agreements Act (TAA).
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/2.8 2 Megapixel progressive scan STARVIS CMOS |
| Effective Pixels: | 1920(H) x 1080(V) |
| RAM/Rom: | 256MB / 32MB |
| Scanning System: | Progressive |
| Minimum Illumination: | 0.009Lux/F2.0( Color1/3s30IRE) 0.07Lux/2.0( Color1/30s30IRE) 0Lux/F2.0(IR on) |
| S/N Ratio: | More than 50dB |
| Illumination Distance: | Distance up tp 30m (98ft) |
| Illumination On/Off Control: | Auto/Manual |
| Illumination LEDs: | 18 |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | Fixed |
| Mount Type: | Board-in |
| Focal Length: | 3.6mm |
| Max. Aperture: | F2.0 |
| Angle of View: | H: 87 degrees V: 48 degrees |
| Focus Control: | Fixed |
| DORI - Detect: | 55m (180ft) |
| DORI - Observe: | 22m (72ft) |
| DORI - Recognize: | 11m (36ft) |
| DORI - Identify: | 6m (20ft) |
| Intelligence | |
| IVS: | Tripwire, Intrusion, Object Abandoned/Missing |
| Advanced Intelligent Functions: | Face Detect |
| Video | |
| Compression: | H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 |
| Streaming Capability: | 3 Streams |
| Resolution: | 1080P (1920 x 1080) / 1.3M (1280 x 960) / 720P (1280 x 720) / D1 (704 x 576 / 704 x 480) / VGA (640 x 480) / CIF (352 x 288 / 352 x 240) |
| Frame Rate: | Main Stream: 1080P(1 - 50/60fps) Sub Stream: D1(1 - 50/60fps) Third Stream: 1080P(1 - 25/30fps) |
| Bit Rate Control: | CBR/VBR |
| Bit Rate: | H.264: 24 - 9472Kbps H.265: 14 - 5632Kbps |
| Day/Night: | Auto(ICR) / Color / B/W |
| Backlight Compensation: | BLC / HLC / WDR (120dB) |
| White Balance: | Auto / Natural / Street Lamp / Outdoor / Manual |
| Gain Control: | Auto / Manual |
| Noise Reduction: | 3D DNR |
| Motion Detection: | Off / On (4 Zones Rectangular) |
| Region of Interest: | Off / On (4 Zones Rectangular) |
| Smart IR: | Supported |
| Flip: | 0 / 90 / 180 / 270 |
| Mirror: | Off / On |
| Privacy Masking: | Up to 4 areas |
| Network | |
| Ethernet: | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Protocol: | HTTP / HTTPs / TCP / ARP / RTSP / RTP / UDP / SMTP / FTP / DHCP / DNS / DDNS / PPPOE / IPv4 / IPv6 / QoS / UPnP / NTP / Bonjour / 802.1x / Multicast / ICMP / IGMP / SNMP |
| Wifi: | N/A |
| Interoperability: | ONVIF / PSIA / CGI/ Milestone |
| Compatibility: | ONVIF ,PSIA,CGI |
| Streaming Method: | Unicast / Multicast |
| Max. User Access: | 20 Users |
| Edge Storage: | NAS / Local PC for instant recording |
| Web Viewer: | IE, Chrome, Firefox, Safari |
| Management Software: | SmartICRSS, DSS |
| Smart Phone: | iPhone, iPad, Android, Windows Phone |
| Interface | |
| Video Interface: | N/A |
| Audio I/O: | N/A |
| Alarm I/O: | N/A |
| Factory Reset: | Yes |
| Memory Slot: | N/A |
| Electrical | |
| Power Supply: | DC12V PoE (802.3af)(Class 0) |
| Power Consumption: | < 6W |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -30 C ~ +60 C (-22 F ~ +140 F) / Less than 95% RH |
| Operating Humidity: | Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | N/A |
| Construction | |
| Casing: | Metal |
| Dimensions: | 161.9mm x 69.8mm x 69.8mm (6.37in x 2.75in x 2.75in) |
| Gross Weight: | 0.44Kg (0.97lb) |
| Mounting Pan/Tilt/Rotation: | Pan:0 ~ 360 ; / Tilt:0 ~ 90 ; / Rotation:0 ~ 360 |






