IPEL-D20V-IRS1
Details
Rated for the toughest, most corrosive marine conditions - the Marine IP line of cameras. The IPEL-D20V-IRS1 is our latest camera designed for marine applications. It is a 2MP HD dome camera, constructed entirely out of stainless steel, this camera blocks the harshest and most abrasive environments from damaging the camera. The imager itself is a 1/1.9'' 2MP CMOS Starlight sensor producing the ultimate sharpness in video imaging, while also producing vibrant color in low light situations. Atop the imager sits a powered zoom, 4.1mm - 16.4mm motorized lens. This lens is fully controllable from any of our software interfaces, and the IR LED's allow for 164 feet of night time illumination. This camera also contains the latest Intelligent Video System from IC Realtime. This camera is capable of AI rules such as Tripwire, intrusion, Missing or Abandoned Object, Face Detection, People Counting, and Heat Map.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/1.9” 2 MP progressive scan CMOS |
| Effective Pixels: | 1920(H) x 1080(V) |
| Scanning System: | Progressive |
| Minimum Illumination: | 0.002 Lux @ F1.53 (Color, 1/3s, 30IRE) 0.01Lux @ F1.53 (Color, 1/30s, 30IRE) 0 Lux @ F1.53 (IR on) |
| S/N Ratio: | More than 50dB |
| Illumination Distance: | Distance up to 50m (164ft) |
| Illumination On/Off Control: | Auto / Manual |
| Illumination LEDs: | 3 |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | Motorized /Auto Iris (HALL) |
| Mount Type: | Board-in |
| Focal Length: | 4.1 ~ 16.4mm motorized |
| Max. Aperture: | F1.53 |
| Angle of View: | H: 92˚ ~ 32˚ V:53˚ ~ 18˚ |
| Optical Zoom: | 16x |
| Focus Control: | Motorized |
| Intelligence | |
| IVS: | Tripwire, Intrusion, Object Abandoned / Missing |
| Advanced Intelligent Functions: | Face Detection, People Counting, & Heat Map |
| Video | |
| Compression: | H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 |
| Resolution: | 1080P (1920×1080) / 1.3MP (1280×960) / 720P (1280×720) / D1 (704×576 / 704×480) / VGA (640×480) / CIF (352×288 / 342×240) |
| Frame Rate: | Main Stream: 1080P (1 ~ 60fps) Sub Stream: D1 (1 ~ 60fps) Third Stream: 1080P (1 ~ 60fps) |
| Bit Rate Control: | CBR/VBR |
| Bit Rate: | H.264: 24 ~ 10240Kbps H.265: 14 ~ 6144Kbps |
| Day/Night: | Auto(ICR) / Color / B/W |
| Backlight Compensation: | BLC / HLC / WDR (120dB) / SSA |
| White Balance: | Auto/Natural/Street Lamp/Outdoor/Manual |
| Gain Control: | Auto / Manual |
| Noise Reduction: | 3D DNR |
| Privacy Masking: | Off / On (4 Area, Rectangle) |
| Audio | |
| Compression: | G.711a / G.711Mu / AAC / G.726 |
| Network | |
| Ethernet: | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Protocol: | HTTP; HTTPs; TCP; ARP; RTSP; RTP; UDP; SMTP; FTP; DHCP; DNS; DDNS; PPPOE; IPv4/v6; QoS; UPnP;NTP; Bonjour; 802.1x; Multicast; ICMP; IGMP; SNMP |
| Interoperability: | ONVIF / PSIA / CGI |
| Streaming Method: | Unicast / Multicast |
| Max. User Access: | 10 Users /20 Users |
| Edge Storage: | NAS Local PC for instant recording Micro SD card 128GB |
| Web Viewer: | IE, Chrome, Firefox, Safar |
| Management Software: | SmartICRSS, DSS |
| Smart Phone: | IOS, Android |
| Interface | |
| Audio I/O: | 1 / 1 Channel In / Out |
| Alarm I/O: | 1 Channel in: 5mA 5V DC 1 Channel out: 1A 30V DC / 0.5A 50V AC |
| Memory Slot: | Micro SD card 128GB |
| Electrical | |
| Power Supply: | DC12V, AC24V, PoE+ (802.3at) (Class 4) |
| Power Consumption: | Max 18W |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -40° F ~ 140° F / -40° C ~ 60° C; Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | IK10; Meets NEMA 4× criteria |
| Construction | |
| Casing: | Metal |
| Dimensions: | 6.4"×4.7" / Φ162.5mm×118.1mm |
| Gross Weight: | 6.61lb / 3kg |





