IPEG-B20F-IRW3
Details
IC Realtime introduces our new IPEG-B20F-IRW3, the Edge line’s next generation of minimum size / maximum dependability IP POE bullet cameras. IC Realtime’s “mini bullet” IP cameras have stood the test of time. With their small size & exposed mount bases, they are super cost-effective and the easiest format for professional camera integrators to install and aim. And - like all IC Realtime Edge Series cameras - the advanced & cost-effective IPEG-E20F-IRW3 comes with our 7-Year Edge Series Limited Warranty - made possible by the Edge series’ 99%+ dependability and still the camera industry’s “Best in Class” coverage.
A CAMERA PRO’S FAVORITE CAMERA
Even with their “mini” size, the IPEG-B20F-IRW3’s advanced & more integrated camera “guts” deliver big-time video quality in a tough & compact bullet case that still has the same “Uh-oh they have cameras” deterrent effect as any larger bullet camera. IPEG-B20F-IRW3 represents the latest in Starlight video chip design, H.265 video compression, and direct HTML5 view stream compatibility with all popular browsers like Firefox, Chrome & Safari without pesky plug-ins.
LOW LIGHT COLOR & SMART IR
The IPEG-B20F-IRW3’s 2.7" Starlight video chip provides full 1080P color rendition down to an incredibly low 0.005 Lux, optimized & processed through IC Realtime's legendary image software suite that includes SmartIR control to eliminate night vision IR flaring. When light levels drop below 0.005 lux, or indoors after hours, IPEG-B20F's Smart IR system delivers more than 95 feet of super-detailed night vision and customizable DWDR, BLC & HLC settings that let installers optimize video to meet site conditions for incredibly sharp images.
107° FOV LENS & UPDATED CYBER SECURITY
Equipped with IC Realtime’s super sharp 2.8MM lens, the IPEG-B20F-IRW3 projects a medium-wide Field of View of 107° onto its Starlight chipset for maximum coverage and excellent DORI numbers for NVR-based detection & recognition systems. This compact IP bullet comes equipped with our newest cybersecurity firmware that includes multiple levels of advanced encryption wherever possible, including firmware, video, and configuration encryption.
METAL CASED MINI MARVEL
IC Realtime’s updated IPEG-B20F-IRW3 remains our most cost-effective POE mini bullet camera ever. A low 4.7W POE power requirement guarantees that even smaller POE switches or power injectors will have no problem lighting it up, or you can easily power it locally with 12VDC. It also has an IP67-rated, damage-resistant metal case. With a built-in 256MB mSD capacity card slot for in-camera recording, IPEG-B20F-IRW3 fulfills the local camera recording needs of even the smallest commercial or residential camera systems. It is an ideal candidate for IC Cloud-based systems or an additional camera for an IC Home system too.
IPEG-B20F-IRW3 rounds out our dealer favorite Edge line’s selection of 2MP / 1080P cameras that includes the IPEG-E20F-IRW3 eyeball dome and IPEG-D20F-IRW3 vandal domes. IC Realtime continues to improve each version with the latest in hardware and operating software while maintaining value & long-term reliability, guaranteed by the best warranties in the biz.
A CAMERA PRO’S FAVORITE CAMERA
Even with their “mini” size, the IPEG-B20F-IRW3’s advanced & more integrated camera “guts” deliver big-time video quality in a tough & compact bullet case that still has the same “Uh-oh they have cameras” deterrent effect as any larger bullet camera. IPEG-B20F-IRW3 represents the latest in Starlight video chip design, H.265 video compression, and direct HTML5 view stream compatibility with all popular browsers like Firefox, Chrome & Safari without pesky plug-ins.
LOW LIGHT COLOR & SMART IR
The IPEG-B20F-IRW3’s 2.7" Starlight video chip provides full 1080P color rendition down to an incredibly low 0.005 Lux, optimized & processed through IC Realtime's legendary image software suite that includes SmartIR control to eliminate night vision IR flaring. When light levels drop below 0.005 lux, or indoors after hours, IPEG-B20F's Smart IR system delivers more than 95 feet of super-detailed night vision and customizable DWDR, BLC & HLC settings that let installers optimize video to meet site conditions for incredibly sharp images.
107° FOV LENS & UPDATED CYBER SECURITY
Equipped with IC Realtime’s super sharp 2.8MM lens, the IPEG-B20F-IRW3 projects a medium-wide Field of View of 107° onto its Starlight chipset for maximum coverage and excellent DORI numbers for NVR-based detection & recognition systems. This compact IP bullet comes equipped with our newest cybersecurity firmware that includes multiple levels of advanced encryption wherever possible, including firmware, video, and configuration encryption.
METAL CASED MINI MARVEL
IC Realtime’s updated IPEG-B20F-IRW3 remains our most cost-effective POE mini bullet camera ever. A low 4.7W POE power requirement guarantees that even smaller POE switches or power injectors will have no problem lighting it up, or you can easily power it locally with 12VDC. It also has an IP67-rated, damage-resistant metal case. With a built-in 256MB mSD capacity card slot for in-camera recording, IPEG-B20F-IRW3 fulfills the local camera recording needs of even the smallest commercial or residential camera systems. It is an ideal candidate for IC Cloud-based systems or an additional camera for an IC Home system too.
IPEG-B20F-IRW3 rounds out our dealer favorite Edge line’s selection of 2MP / 1080P cameras that includes the IPEG-E20F-IRW3 eyeball dome and IPEG-D20F-IRW3 vandal domes. IC Realtime continues to improve each version with the latest in hardware and operating software while maintaining value & long-term reliability, guaranteed by the best warranties in the biz.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/2.8” 2 Megapixel progressive CMOS |
| Effective Pixels: | 1920(H) x 1080(V), 2 Megapixels |
| RAM/Rom: | 128MB / 128MB |
| Scanning System: | Progressive |
| Minimum Illumination: | 0.005 Lux @ F1.6 |
| S/N Ratio: | > 56 dB |
| Illumination Distance: | Distance up to 98ft (30m) |
| Illumination On/Off Control: | Auto/ Manual |
| Illumination LEDs: | 1 |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | Fixed |
| Mount Type: | Board-in |
| Focal Length: | 2.8 mm |
| Max. Aperture: | F1.6 |
| Angle of View: | Horizontal: 107°, Vertical: 56° |
| Focus Control: | Fixed |
| Close Focus Distance: | 2.3 ft (0.7 m) |
| DORI - Detect: | 144ft |
| DORI - Observe: | 57ft |
| DORI - Recognize: | 28ft |
| DORI - Identify: | 14ft |
| Video | |
| Compression: | H.265; H.264; H.264B; MJPEG (Sub stream only) |
| Streaming Capability: | 2 Streams |
| Resolution: | 1080P (1920 x 1080) / 720P (1280 x 720) / D1 (704 x 576 / 704 x 480) / CIF (352 x 288 / 352 x 240) |
| Frame Rate: | Main Stream: 1920 × 1080 (1 fps-25/30 fps) Sub Stream: 704 × 576 (1 fps-25fps) 704 × 480 (1 fps-30fps) |
| Bit Rate Control: | CBR/ VBR |
| Bit Rate: | H.264: 32 kbps–6144 kbps H.265: 12 kbps–6144 kbps |
| Day/Night: | Auto(ICR) / Color / B/W |
| Backlight Compensation: | BLC / HLC / DWDR |
| White Balance: | Auto / Natural / Street Lamp / Outdoor / Manual |
| Gain Control: | Auto / Manual |
| Noise Reduction: | 3D DNR |
| Motion Detection: | Off / On (4 Zones Rectangular) |
| Region of Interest: | Off / On (4 Zones) |
| Smart IR: | Supported |
| Digital Zoom: | 16x |
| Flip: | 0°/90°/180°/270° (Supports 90°/270° with 1080p resolution and lower.) |
| Mirror: | Off / On |
| Privacy Masking: | Off / On (4 Area Rectangle) |
| WDR: | DWDR |
| Audio | |
| Compression: | N/A |
| Network | |
| Ethernet: | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Protocol: | IPv4; IPv6; HTTP; HTTPS; TCP; UDP; ARP; RTP ; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; PPPoE; 802.1x; Bonjour |
| Interoperability: | ONVIF (Profile S/G/T);CGI; P2P |
| Streaming Method: | Unicast / Multicast |
| Max. User Access: | 20 (Total bandwidth: 48 M) |
| Edge Storage: | FTP; SFTP; NAS |
| Web Viewer: | IE, Chrome, Firefox, Safari |
| Management Software: | Smart ICRSS, DSS |
| Smart Phone: | iOS, Android |
| Interface | |
| Audio I/O: | N/A |
| Alarm I/O: | N/A |
| Memory Slot: | N/A |
| Electrical | |
| Power Supply: | DC12V PoE (802.3af)(Class 0) |
| Power Consumption: | Basic: 1.8 W (12 V DC); 2.5 W (PoE) Max. (ICR + H.265 + max. resolution + main stream + IR On + DWDR): 3.9 W (12 V DC); 4.7 W (PoE) |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -40°F to +140°F (-40°C to +60°C)/less than ≤ 95% RH |
| Storage Conditions: | -40°F to +140°F (-40°C to +60°C) |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Construction | |
| Casing: | Metal + Plastic |
| Dimensions: | 6.54" × 2.76" (166.2 mm × 70 mm) |
| Gross Weight: | 1.3 lb (0.57 kg) |
| Mounting Pan/Tilt/Rotation: | Pan: 0°–360°Tilt: 0°–90°Rotation: 0°–360° |








