IPD-81A
Details
The IPD-81A is a 2MP Wedge Dome style camera with a 1/2.8” progressive scan STARVIS™ CMOS capable of 1080P at 50/60fps and equipped with a 2.8 mm fixed lens. Other features include IVS support with Tripwire, Intrusion and Face Detect, triple stream H.265 compression for optimized storage and a built in microphone. The camera also has a Smart IR supported max distance of 66ft with IK10 vandal proof and IP67 weather protection.
The camera's blend of aesthetics combined with suite of features and a range of easy mounting solutions provides an excellent choice for a variety of small to mid-size applications at an affordable price.
The camera's blend of aesthetics combined with suite of features and a range of easy mounting solutions provides an excellent choice for a variety of small to mid-size applications at an affordable price.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/2.8” 2Megapixel progressive scan CMOS |
| Effective Pixels: | 1920(H)x1080(V) |
| RAM/Rom: | 256MB/32MB |
| Scanning System: | Progressive |
| Minimum Illumination: | 0.009Lux/F2.0( Color,1/3s,30IRE) 0.07Lux/2.0( Color,1/30s,30IRE) 0Lux/F2.0(IR on) |
| S/N Ratio: | More than 50dB |
| Illumination Distance: | Distance up to 20m (66ft) |
| Illumination On/Off Control: | Auto/ Manual |
| Illumination LEDs: | 10 |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | Fixed |
| Mount Type: | Board-in |
| Focal Length: | 2.8mm |
| Max. Aperture: | F2.0 |
| Angle of View: | H: 110° (87°, 51°), V:58° (48°, 30°) |
| Focus Control: | Fixed |
| Close Focus Distance: | N/A |
| DORI - Detect: | 44m(144ft) |
| DORI - Observe: | 17m(56ft) |
| DORI - Recognize: | 9m(30ft) |
| DORI - Identify: | 4m(13ft) |
| Intelligence | |
| IVS: | Tripwire, Intrusion, Object Abandoned/Missing |
| Advanced Intelligent Functions: | Face Detection |
| Video | |
| Compression: | H.265+/H.265/H.264+/H.264 |
| Streaming Capability: | 3 Streams |
| Resolution: | 1080P(1920x1080)/1.3M(1280x960)/ 720P(1280×720)/D1(704×576/704×480)/ VGA(640×480)/CIF(352×288/352×240) |
| Frame Rate: | Main Stream: 1080P (1~50/60fps) Sub Stream: D1(1~50/60fps) Third Stream: 1080P(1~25/30fps) |
| Bit Rate Control: | CBR/VBR |
| Bit Rate: | H.264: 24~9472Kbps H.265: 14~5632Kbps |
| Day/Night: | Auto(ICR) / Color / B/W |
| Backlight Compensation: | BLC / HLC / WDR(120dB) |
| White Balance: | Auto/Natural/Street Lamp/Outdoor/Manual |
| Gain Control: | Auto/Manual |
| Noise Reduction: | 3D DNR |
| Motion Detection: | Off / On (4 Zone, Rectangle) |
| Region of Interest: | Off / On (4 Zone) |
| Smart IR: | Support |
| Digital Zoom: | 16X |
| Flip: | 0°/90°/180°/270° |
| Mirror: | Off / On |
| Privacy Masking: | Off / On (4 Area, Rectangle) |
| Audio | |
| Compression: | G.711a/ G.711Mu/ AAC/ G.726 |
| Network | |
| Ethernet: | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Protocol: | HTTP;HTTPs; TCP; ARP; RTSP; RTP; RTCP; UDP; SMTP; FTP; DHCP; DNS; DDNS; PPPoE; IPv4/v6; QoS;UPnP; NTP; Bonjour; IEEE 802.1x; Multicast; ICMP; IGMP; TLS |
| Wifi: | N/A |
| Compatibility: | ONVIF, PSIA, CGI |
| Streaming Method: | Unicast / Multicast |
| Max. User Access: | 10 Users /20 Users |
| Edge Storage: | NAS Local PC for instant recording Micro SD card 128GB |
| Web Viewer: | IE, Chrome, Firefox, Safari |
| Management Software: | Smart ICRSS, DSS |
| Smart Phone: | IOS, Android |
| Interface | |
| Audio I/O: | Built-in Mic |
| Alarm I/O: | N/A |
| Memory Slot: | Mirco SD card 128GB |
| Electrical | |
| Power Supply: | DC12V, PoE (802.3af)(Class 0) |
| Power Consumption: | <4.5W |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -30° C ~ +60° C (-22° F ~ +140° F) / Less than 95% RH |
| Storage Humidity: | -30° C ~ +60° C (-22° F ~ +140° F) / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | IK10 |
| Construction | |
| Casing: | Metal |
| Dimensions: | 106mm×50.3mm (4.17”×1.98”) |
| Gross Weight: | 0.44kg (0.97lb) |
| Mounting Pan/Tilt/Rotation: | Pan:0˚~60˚; Tilt:0˚~80˚; Rotation:0˚~360˚ |
