IP-84
Details
Clearview's IP-84 is a 1080P Bullet style network camera with a 1/2.8” 2Megapixel progressive scan CMOS and a 2.7mm~13.5mm motorized lens. The camera also features a Max. IR LEDs Length of 50m, 2/1 Alarm in/out, 1/1 audio in/out as well as Micro SD memory, IP67, IK10 ratings and E-PoE support.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/2.8” 2Megapixel progressive scan CMOS |
| Effective Pixels: | 1920(H) x 1080(V) |
| RAM/Rom: | 256MB/32MB |
| Scanning System: | Progressive |
| Minimum Illumination: | 0.006Lux/F1.4 ( Color,1/3s,30IRE) 0.05Lux/F1.4 ( Color,1/30s,30IRE) 0Lux/F1.4 (IR on) |
| S/N Ratio: | More than 50dB |
| Illumination Distance: | Distance up to 50m (164ft) |
| Illumination On/Off Control: | Auto/ Manual |
| Illumination LEDs: | 4 |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | Motorized/ Auto Iris(DC) |
| Mount Type: | Board-in |
| Focal Length: | 2.7mm~13.5mm |
| Max. Aperture: | F1.4 |
| Angle of View: | H: 101°~31°, V:54°~17° |
| Optical Zoom: | 5X |
| Focus Control: | Motorized |
| Close Focus Distance: | 0.3m |
| DORI - Detect: | 44m(144ft) / 143m(469ft) |
| DORI - Observe: | 18m(59ft) / 57m(187ft) |
| DORI - Recognize: | 9m(29ft) / 28m(92ft) |
| DORI - Identify: | 4m(13ft) / 14m(46ft) |
| Intelligence | |
| IVS: | Tripwire, Intrusion, Object Abandoned/Missing |
| Advanced Intelligent Functions: | Face Detection |
| Video | |
| Compression: | H.265+/H.265/H.264+/H.264 |
| Streaming Capability: | 3 Streams |
| Resolution: | 1080P(1920x1080)/1.3M(1280x960)/ 720P(1280×720)/D1(704×576/704×480)/ VGA(640×480)/CIF(352×288/352×240) |
| Frame Rate: | Main Stream: 1080P(1~50/60fps) Sub Stream: D1(1~50/60fps) Third Stream: 1080P(1~25/30fps) |
| Bit Rate Control: | CBR/VBR |
| Bit Rate: | H.264: 24~9472Kbps H.265: 14~5632Kbps |
| Day/Night: | Auto(ICR) / Color / B/W |
| Backlight Compensation: | BLC / HLC / WDR(120dB) |
| White Balance: | Auto/Natural/Street Lamp/Outdoor/Manual |
| Gain Control: | Auto/Manual |
| Noise Reduction: | 3D DNR |
| Motion Detection: | Off / On (4 Zone, Rectangle) |
| Region of Interest: | Off / On (4 Zone) |
| Smart IR: | Support |
| Digital Zoom: | 16x |
| Flip: | 0°/90°/180°/270° |
| Mirror: | Off / On |
| Privacy Masking: | Off / On (4 Area, Rectangle) |
| Audio | |
| Compression: | G.711a/ G.711Mu/ AAC/ G.726 |
| Network | |
| Ethernet: | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Protocol: | HTTP; HTTPs; TCP; ARP; RTSP; RTP; UDP; SMTP; FTP; DHCP; DNS; DDNS; PPPOE; IPv4/v6; QoS; UPnP;NTP; Bonjour; 802.1x; Multicast; ICMP; IGMP; SNMP; RTCP |
| Compatibility: | ONVIF, PSIA, CGI |
| Streaming Method: | Unicast / Multicast |
| Max. User Access: | 10 Users /20 Users |
| Edge Storage: | NAS Local PC for instant recording Micro SD card 128GB |
| Web Viewer: | IE, Chrome, Firefox, Safari |
| Management Software: | Smart ICRSS, PSS |
| Smart Phone: | IOS, Android |
| Interface | |
| Audio I/O: | 1/1 channel In/Out |
| Alarm I/O: | 2 channel In: 5mA 5VDC 1 channel Out: 300mA 12VDC |
| Memory Slot: | Micro SD card 128GB |
| Electrical | |
| Power Supply: | DC12V, PoE (802.3af)(Class 0) E-PoE Support |
| Power Consumption: | <12.95W |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -30° C ~ +60° C (-22° F ~ +140° F) / Less than 95% RH |
| Storage Conditions: | -30° C ~ +60° C (-22° F ~ +140° F) / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | IK10 |
| Construction | |
| Casing: | Metal |
| Dimensions: | 273.2mm×95.0mm×95.0mm (10.76”×3.74”×3.74”) |
| Gross Weight: | 1.51Kg (3.33lb) |
| Mounting Pan/Tilt/Rotation: | Pan:0˚~360˚; Tilt:0˚~90˚; Rotation:0˚~360˚ |
