ICR-FSC
Details
When discreet isn't discreet enough, go covert. The ICR-FSC is a completely covert camera, installed in a non-functional fire sprinkler chassis. The camera itself is a 1/3'' Sony CCD, which outputs a 420TVL video stream through a 3.7mm pinhole lens. This camera delivers an excellent wide viewing angle while concealing its presence. Note: The camera's appearance is cosmetic. This is not a functioning fire sprinkler.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/3" SONY CCD |
| Effective Pixels: | NTSC = 512 (H) x 492 (V) PAL = 512 (H) x 582 (V) |
| Scanning System: | 2:1 Interlace |
| Sync: | Internal |
| Minimum Illumination: | 0.1 Lux |
| S/N Ratio: | >48dB |
| Illumination Distance: | N/A |
| PIR Sensor Range: | N/A |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Focal Length: | 3.7mm Pinhole Lens |
| PTZ | |
| Pan/Tilt Range: | N/A |
| Manual Control Speed: | N/A |
| Preset Speed: | N/A |
| Presets: | N/A |
| PTZ Mode: | N/A |
| Speed Setup: | N/A |
| Power up Action: | N/A |
| Idle Motion: | N/A |
| Protocol: | N/A |
| Time Task: | N/A |
| OSD Menu: | N/A |
| Wiper: | N/A |
| Tracking Trigger Mode: | N/A |
| Tracking Trigger Event: | N/A |
| Video | |
| Resolution: | 420 TV Lines |
| White Balance: | Auto White Balance |
| Digital Zoom: | N/A |
| Gamma Correction: | r=0.45 |
| Network | |
| Ethernet: | N/A |
| Protocol: | N/A |
| Wifi: | N/A |
| Compatibility: | N/A |
| Smart Phone: | N/A |
| Interface | |
| Video Interface: | 1.0Vp-p Composite. 75 Ohms |
| RS232: | N/A |
| RS485: | N/A |
| Factory Reset: | N/A |
| Memory Slot: | N/A |
| Electrical | |
| Power Supply: | 12 VDC (150mA) +/- 10% |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | 14˚F ~ 122˚F (-10˚C ~ +50˚C) |
| Ingress Protection: | N/A |
| Vandal Resistance: | N/A |
| Construction | |
| Dimensions: | Industry Standard |
