ICR-149
Details
The ICR149 is an affordable, compact varifocal, day/night camera. It is designed to be a discrete option for installations where conventional, full-size surveillance cameras are not desired. When the project dictates a small form factor coupled with high resolution capability this camera is the answer.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/3 Color SHARP HAD |
| Effective Pixels: | 1920(H) x 1080(V) |
| Scanning System: | 2:1 Interlaced |
| Sync: | Internal |
| Minimum Illumination: | 0.3 Lux at F2.0 |
| S/N Ratio: | More than 50dB (AGC Off) |
| PIR Sensor Range: | n/a |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Mount Type: | n/a |
| Focal Length: | 3.5~16mm Varifocal lens |
| PTZ | |
| Pan/Tilt Range: | n/a |
| Manual Control Speed: | n/a |
| Preset Speed: | n/a |
| Presets: | n/a |
| PTZ Mode: | n/a |
| Speed Setup: | n/a |
| Power up Action: | n/a |
| Idle Motion: | n/a |
| Time Task: | n/a |
| Wiper: | n/a |
| Tracking Trigger Mode: | n/a |
| Tracking Trigger Event: | n/a |
| Video | |
| Resolution: | 520 TV Lines |
| White Balance: | Automatic (AWB) |
| Gamma Correction: | r=0.45 |
| Smear Effect: | 0.005% |
| Audio | |
| Compression: | n/a |
| Network | |
| Ethernet: | n/a |
| Protocol: | n/a |
| Wifi: | n/a |
| Interoperability: | ONVIF / PSIA / CGI |
| Compatibility: | n/a |
| Streaming Method: | Unicast / Multicast |
| Max. User Access: | n/a |
| Smart Phone: | n/a |
| Interface | |
| Video Interface: | 1.0Vp-p Composite. 75 Ohms |
| RS232: | n/a |
| Audio I/O: | n/a |
| Alarm I/O: | n/a |
| Factory Reset: | n/a |
| Memory Slot: | n/a |
| Electrical | |
| Power Supply: | 12VDC (90mA) |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -14F ~ 122F ( -25C ~ +50C ) |
| Operating Humidity: | 90% RH |
| Ingress Protection: | n/a |
| Vandal Resistance: | n/a |
| Construction | |
| Dimensions: | 1.18" (30mm) Diameter x 4.15" (105.5mm) Length |
