ICIP-T802-I
Details
The ICIP-T802-I is a micro pinhole camera ideal for applications such as door entry intercom boxes, covert installations and mobile surveillance applications. It is powered via POE through it's smart interface box. The interface box does all the work from processing and streaming its 2MP HD video to analyzing tripwires and scene changes through its Advanced Intelligence (AI) engine. With AI easily setup on board analytic rules of varying degrees. Outsmart your typical motion detection rules with these precision AI analytics.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/2.8 STARVIS CMOS |
| RAM/Rom: | 512MB / 32MB |
| Scanning System: | Progressive |
| Minimum Illumination: | 0.02Lux/F2.4 (Color1/3s) 0.08Lux/F2.4 (Color1/30s) 0.01Lux/F2.4 (B/W1/3s) 0.04Lux/F2.4 (B/W1/30s) |
| S/N Ratio: | More than 50dB |
| Illumination Distance: | N/A |
| Illumination On/Off Control: | N/A |
| Illumination LEDs: | N/A |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | Fixed |
| Mount Type: | Board-in |
| Focal Length: | 2.8mm |
| Max. Aperture: | F2.4 |
| Angle of View: | H:104 degrees V:59 degrees |
| Focus Control: | Fixed |
| DORI - Detect: | 38m (126ft) |
| DORI - Observe: | 15m (50ft) |
| DORI - Recognize: | 8m (25ft) |
| DORI - Identify: | 4m (12ft) |
| Video | |
| Compression: | H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 |
| Resolution: | 1080P (1920 x 1080) / 1.3M (1280 x 960) / 720P (1280 x 720) / D1 (704 x 576 / 704 x 480) / VGA (640 x 480) / CIF (352 x 288 / 342 x 240) |
| Frame Rate: | Main Stream: 1080P(1 - 50/60fps) Sub Stream: D1 (1 - 25/30fps) Third Stream: 1080P(1 - 25/30fps) |
| Bit Rate: | H.264: 24Kbps - 9472Kbps H.265: 14Kbps - 5632Kbps |
| Day/Night: | Electronic |
| Backlight Compensation: | BLC / HLC / WDR(120dB) |
| White Balance: | Auto / Natural / Street Lamp / Outdoor / Manual |
| Gain Control: | Auto / Manual |
| Noise Reduction: | 3D DNR |
| Motion Detection: | Off / On (4 Zones Rectangular) |
| Region of Interest: | Off / On (4 Zones) |
| Digital Zoom: | 16x |
| Flip: | 0 / 90 / 180 / 270 |
| Mirror: | Off / On |
| Privacy Masking: | Off / On (4 Areas Rectangle) |
| Audio | |
| Compression: | G.711a / G.711Mu / AAC / G.726 |
| Network | |
| Protocol: | HTTP / HTTPs / TCP / ARP / RTSP / RTP / UDP / SMTP / FTP / DHCP / DNS / DDNS / PPPOE / IPv4 / IPv6 / QoS / UPnP / NTP / Bonjour / 802.1x / Multicast / ICMP / IGMP / SNMP |
| Interoperability: | ONVIF / PSIA / CGI |
| Streaming Method: | Unicast / Multicast |
| Max. User Access: | 10 Users / 20 Users |
| Edge Storage: | NAS / Local PC for instant recording / Micro SD Card 128GB |
| Interface | |
| Audio I/O: | 1/1 channel In/Out |
| Alarm I/O: | 2 channel In: 5mA 5VDC / 2 channel Out: 1A 30VDC or 0.5A 50VAC |
| Memory Slot: | Micro SD card 128GB |
| Electrical | |
| Power Supply: | DC12V PoE(802.3af)(Class 0) |
| Power Consumption: | < 6W |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -30 C ~ +60 C (-22 F ~ +140 F) / Less than 95% RH |
| Construction | |
| Casing: | Metal |
| Dimensions: | 110.0mm x 82.7mm x 24.0mm (4.33in x 3.26in x 0.95in) |
| Gross Weight: | 0.30Kg (0.66lb) |








