ICIP-S565-P
Details
The ICIPS565 Box style IP camera comes with a Multi-zone video detection and privacy masking, H.264E video compression and Dual-stream encoding, a SD card slot with a maximum of 32GB local storage. The ICIPS565 requires CS-mount lens.
*Lens not included.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/3" 540TVL SONY Super HAD CCD |
| Effective Pixels: | 1920(H) x 1080(V) 2 Megapixels |
| Minimum Illumination: | 0.1LUX/F1.2 |
| S/N Ratio: | >50dB |
| Illumination Distance: | N/A |
| PIR Sensor Range: | N/A |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | N/A |
| Mount Type: | CS-mount |
| Focal Length: | N/A |
| Max. Aperture: | N/A |
| Angle of View: | N/A |
| Focus Control: | Zoom: Manual Focus: Manual Iris: Manual/Auto(DC Driver) |
| PTZ | |
| Pan/Tilt Range: | N/A |
| Manual Control Speed: | N/A |
| Preset Speed: | N/A |
| Presets: | N/A |
| PTZ Mode: | N/A |
| Speed Setup: | N/A |
| Power up Action: | N/A |
| Idle Motion: | N/A |
| Protocol: | N/A |
| Time Task: | N/A |
| Wiper: | N/A |
| Tracking Trigger Mode: | N/A |
| Tracking Trigger Event: | N/A |
| Video | |
| Compression: | H.264E |
| Resolution: | D1(704x576) / HD1(352x576) / CIF(352x288) / QCIF(176x144) / VGA(640x480) / QVGA(320x240) / QQVGA(160x128) |
| Frame Rate: | Main Stream: D1/HD1/CIF/QCIF/VGA(1~25fps) Extra Stream: D1/HD1/CIF/QCIF/VGA/QVGA/QQVGA(1~25fps) |
| Bit Rate: | 32K~8Mbps |
| Day/Night: | ICR |
| White Balance: | Auto/Manual |
| Gain Control: | Auto |
| Audio | |
| Compression: | PCM(64Kbps) / G.711a(32Kbps) / AMR(10.2Kbps) |
| Network | |
| Ethernet: | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Protocol: | HTTP, TCP/IP, ICMP, RTSP, RTP, UDP, SMTP, NTP, DHCP, DNS, IP Filter, PPPOE, DDNS, FTP, Alarm Server |
| Wifi: | N/A |
| Interoperability: | ONVIF / PSIA / CGI |
| Streaming Method: | Unicast / Multicast |
| Interface | |
| Video Interface: | 1 channel BNC(1.0Vp-p, 75Ω) |
| RS232: | PC communication |
| RS485: | PTZ control |
| Audio I/O: | 1/1 channel 3.5mm Jack |
| Alarm I/O: | 2/1 |
| Factory Reset: | N/A |
| Memory Slot: | Max 32GB |
| Electrical | |
| Power Supply: | DC 12V, PoE |
| Power Consumption: | <5W |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -14°F~140°F / -25°C~+60°C |
| Operating Humidity: | 10%~90% |
| Ingress Protection: | N/A |
| Vandal Resistance: | N/A |
| Construction | |
| Dimensions: | 1.43lb or 0.65kg or 22.92oz |



