ICIP-S3000AF
Details
A weatherproof, day/night, 3 Megapixel, full-bodied bullet camera- the ICIPS3000AF. This full box style design contains a high resolution 3 Megapixel Sony Progressive Scan Exmor CMOS sensor, capable of outputting a crisp and clear image. The optics on this camera are located behind the removable front bezel, which conceals the 8-16mm vari-focal lens. The removable front glass also contains a high intensity LED ring, suitable for 100' of viewing with 0 light. This camera is IP 66 rated and highly weatherproof.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/2.8" 3.0 Megapixel SONY progressive scan Exmor CMOS |
| Effective Pixels: | 2096(H)×1561(V) |
| Minimum Illumination: | 0.2LUX/F1.6(Color), 0.01LUX/F1.6(B/W), 0LUX(IR on) |
| S/N Ratio: | >50dB |
| Illumination Distance: | 60~100 ft |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | Auto Iris |
| Mount Type: | CS mount |
| Focal Length: | 8~16mm |
| Max. Aperture: | F1.6 |
| Video | |
| Compression: | H.264E/MJPEG |
| Resolution: | 3.0M(2048×1536)/1080P(1920×1080)/720P(1280×720)/D1(704×480) CIF(352×240)/VGA(640×480) |
| Frame Rate: | Main Stream: 3.0M(1~20fps),1080P/720P/ D1/CIF/ VGA(1~30fps) Extra Stream: D1/CIF (1~30fps) |
| Bit Rate: | 160K~8Mbps |
| Day/Night: | ICR |
| White Balance: | Auto/Manual |
| Gain Control: | Auto/Manual |
| Audio | |
| Compression: | G.711a / G.711u / PCM |
| Network | |
| Ethernet: | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Protocol: | HTTP,TCP/IP,ARP,IGMP,ICMP,RTSP,RTP,UDP,RTCP,SMTP,FTP,DHCP,DNS,DDNS,PPPOE,UPNP,NTP,Bonjour,SNMP |
| Interoperability: | ONVIF / PSIA / CGI |
| Streaming Method: | Unicast / Multicast |
| Web Viewer: | Smart ICRSS, DSS |
| Interface | |
| Video Interface: | 1 channel BNC(1.0Vp-p, 75Ω) |
| Audio I/O: | 1 channel RCA, Input 1 channel RCA, Output |
| Memory Slot: | Max 32GB, local storage |
| Electrical | |
| Power Supply: | DC12V, PoE |
| Power Consumption: | <10W |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -40°F ~ 140°F / -40°C ~ 60°C, 10%~90% |
| Ingress Protection: | IP66 |
| Construction | |
| Dimensions: | 11.35"×4.66"×3.98" (288.3×118.3×101mm) |




