ICIP-MC2028
Details
The ICIP-MC2028 is the latest offering in mobile camera technology from IC Realtime. With it's unique shark-fin design the ICIP-MC2028 is completely aerodynamic and creates no drag or potential for destabilization. It is a 1080P Full HD I-Sniper image sensor with a 2.8mm fixed lens. The I-Sniper technology allows for challenging lighting conditions delivering full color video with minimal ambient light. It is capable of delivering color images in near complete darkness (.009 lux). The stunning image produced by the camera is also compressed with the latest industry standard H.265 with Intelli-streaming. A first of it's kind, the MC2028 is part of the 'AI' class of Advanced Intelligence cameras allowing the support of several IVS rules. Users can create Abandoned / Missing object, Tripwire, People Counting, or even Facial Detection rules for alarm notification or event driven recording.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/2.8 2 Megapixel progressive scan STARVIS CMOS |
| Effective Pixels: | 1920(H) x 1080(V) |
| RAM/Rom: | 512MB / 32MB |
| Scanning System: | Progressive |
| Minimum Illumination: | 0.009Lux/F2.0( Color1/3s30IRE) 0.07Lux/2.0( Color1/30s30IRE) 0Lux/F2.0(IR on) |
| S/N Ratio: | More than 50dB |
| Illumination Distance: | Distance up to 30m (98ft) |
| Illumination On/Off Control: | Auto/ Manual |
| Illumination LEDs: | 2 |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | Fixed |
| Mount Type: | Board-in |
| Focal Length: | 2.8mm |
| Max. Aperture: | F2.0 |
| Angle of View: | H: 110 degrees V: 58 degrees |
| Focus Control: | Fixed |
| DORI - Detect: | 44m (144ft) |
| DORI - Observe: | 17m (52ft) |
| DORI - Recognize: | 9m (30ft) |
| DORI - Identify: | 4m (13ft) |
| PTZ | |
| Pan/Tilt Range: | Pan:0 ~ 20 ; / Tilt:±15 ; / Rotation:0 ~ 360 |
| Intelligence | |
| IVS: | Tripwire, Intrusion, Object Abandoned/Missing |
| Advanced Intelligent Functions: | ions Face Detection |
| Video | |
| Compression: | H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 |
| Resolution: | 1080P (1920 x 1080) / 1.3M (1280 x 960) / 720P (1280 x 720) / D1 (704 x 576 / 704 x 480) / VGA (640 x 480) / CIF (352 x 288 / 352 x 240) |
| Frame Rate: | Main Stream: 1080P(1 - 50/60fps) Sub Stream: D1(1 - 50/60fps) Third Stream: 1080P(1 - 25/30fps) |
| Bit Rate: | H.264: 24 - 10240Kbps H.265: 14 - 9984Kbps |
| Day/Night: | Auto(ICR) / Color / B/W |
| Backlight Compensation: | BLC / HLC / WDR(120dB) |
| White Balance: | Auto / Natural / Street Lamp / Outdoor / Manual |
| Gain Control: | Auto / Manual |
| Noise Reduction: | 3D DNR |
| Motion Detection: | Off / On (4 Zones Rectangular) |
| Region of Interest: | Off / On (4 Zones) |
| Smart IR: | Supported |
| Digital Zoom: | 16X |
| Flip: | 0 / 90 / 180 / 270 |
| Mirror: | Off / On |
| Privacy Masking: | Off / On (4 Area Rectangle) |
| Audio | |
| Compression: | N/A |
| Network | |
| Ethernet: | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Protocol: | HTTP / HTTPs / TCP / ARP / RTSP / RTP / UDP / SMTP / FTP / DHCP / DNS / DDNS / PPPOE / IPv4 / IPv6 / QoS / UPnP / NTP / Bonjour / 802.1x / Multicast / ICMP / IGMP / SNMP |
| Interoperability: | ONVIF / PSIA / CGI |
| Compatibility: | ONVIF / PSIA / CGI |
| Streaming Method: | Unicast / Multicast |
| Max. User Access: | 10 Users / 20 Users |
| Edge Storage: | NAS / Local PC for instant recording / Micro SD card 128GB |
| Smart Phone: | iOS, Android |
| Interface | |
| Video Interface: | N/A |
| RS485: | N/A |
| Audio I/O: | N/A |
| Alarm I/O: | 1 channel In: 5mA 5VDC |
| Memory Slot: | Micro SD Card 128GB |
| Electrical | |
| Power Supply: | DC12V PoE (802.3af)(Class 0) |
| Power Consumption: | < 6.5W |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -40 C ~ +70 C (-40 F ~ +158 F) / Less than 95% RH |
| Storage Conditions: | -40° C ~ +70° C (-40° F ~ +158° F) / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67, IP6K9K |
| Vandal Resistance: | IK10 |
| Construction | |
| Casing: | Metal |
| Dimensions: | 140.6mm x 112.9mm x 69.4mm (5.53in x 4.44in x 2.73in) |
| Gross Weight: | 0.8Kg (1.76lb) |
| Mounting Pan/Tilt/Rotation: | Pan:0˚~20˚; Tilt:±15˚; Rotation:0˚~360˚ |



