ICIP-D2012VIR
Details
Bigger is better, at least with image sensors! The ICIP-D2012-VIR is a 2MP dome camera featuring our latest generation of 1/2.8'' CMOS sensors. It adopts our vandal proof dome style housing, and supports IR illumination up to 150'. Due to the larger image sensor, this camera supports a large dynamic range (120dB), and is a true WDR camera. On top of the image sensor sits a motorized, 2.7mm-12mm lens which offers up a 99-34 degree horizontal field of view. The zoom level is fully controllable directly from the camera interface, enabling you to obtain the perfect shot. This makes the camera well suited for exterior applications on commercial as well as residential installations.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/2.8 2 Megapixel progressive scan STARVIS CMOS |
| Effective Pixels: | 1920(H) x 1080(V) |
| RAM/Rom: | 256MB / 32MB |
| Scanning System: | Progressive |
| Minimum Illumination: | 0.006Lux/F1.4 ( Color1/3s30IRE) 0.05Lux/F1.4 ( Color1/30s30IRE) 0Lux/F1.4 (IR on) |
| S/N Ratio: | More than 50dB |
| Illumination Distance: | Distance up to 50m (164ft) |
| Illumination On/Off Control: | Auto/Manual |
| Illumination LEDs: | 3 |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | Motorized/ Auto Iris (DC) |
| Mount Type: | Board-in |
| Focal Length: | 2.7-13.5mm |
| Max. Aperture: | F1.4 |
| Angle of View: | H: 101 - 31 degrees V:54 - 17 degrees |
| Optical Zoom: | 5x |
| Focus Control: | Motorized |
| Close Focus Distance: | 300mm (11.81in ) |
| DORI - Detect: | 44m (144ft) / 143m (469ft) |
| DORI - Observe: | 18m (59ft) / 57m (187ft) |
| DORI - Recognize: | 9m (29ft) / 28m (92ft) |
| DORI - Identify: | 4m (13ft) / 14m (46ft) |
| PTZ | |
| Pan/Tilt Range: | Pan:0 ~ 355 ; / Tilt:0 ~ 65 ; / Rotation:0 ~ 355 |
| Video | |
| Compression: | H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 |
| Resolution: | 1080P (1920 x 1080) / 1.3M (1280 x 960) / 720P (1280 x 720) / D1 (704 x 576 / 704 x 480) / VGA (640 x 480) / CIF (352 x 288 / 352 x 240) |
| Frame Rate: | Main Stream: 1080P (1 - 50/60fps) Sub Stream: D1(1 - 50/60fps) Third Stream: 1080P(1 - 25/30fps) |
| Bit Rate: | H.264: 24 - 9472Kbps H.265: 14 - 5632Kbps |
| Day/Night: | Auto(ICR) / Color / B/W |
| Backlight Compensation: | BLC / HLC / WDR(120dB) |
| White Balance: | Auto / Natural / Street Lamp / Outdoor / Manual |
| Gain Control: | Auto / Manual |
| Noise Reduction: | 3D DNR |
| Motion Detection: | Off / On (4 Zones Rectangular) |
| Region of Interest: | Off / On (4 Zones) |
| Smart IR: | Supported |
| Digital Zoom: | 16x |
| Flip: | 0 / 90 / 180 / 270 |
| Mirror: | Off / On |
| Privacy Masking: | Up to 4 areas |
| Audio | |
| Compression: | G.711a / G.711Mu / AAC / G.726 |
| Network | |
| Ethernet: | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Protocol: | HTTP / HTTPs / TCP / ARP / RTSP / RTP / UDP / SMTP / FTP / DHCP / DNS / DDNS / PPPOE / IPv4 / IPv6 / QoS / UPnP / NTP / Bonjour / 802.1x / Multicast / ICMP / IGMP / SNMP / RTCP |
| Interoperability: | ONVIF / PSIA / CGI |
| Compatibility: | ONVIF / PSIA / CGI |
| Streaming Method: | Unicast / Multicast |
| Max. User Access: | 20 Users |
| Edge Storage: | NAS / Local PC for instant recording / Micro SD Card 128GB |
| Interface | |
| Video Interface: | 1 port (For adjustment only) |
| Audio I/O: | 1/1 channel In/Out |
| Alarm I/O: | 1 channel In: 5mA 5VDC / 1 channel Out: 300mA 12VDC |
| Memory Slot: | Micro SD Card 128GB |
| Electrical | |
| Power Supply: | DC12V AC24V PoE+(802.3at)(Class 4) |
| Power Consumption: | < 15W |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -30 C ~ +60 C (-22 F ~ +140 F) / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | IK10 |
| Construction | |
| Casing: | Metal |
| Dimensions: | 159.1mm x 117.9mm (6.26in x 4.64in) |
| Gross Weight: | 1.20kg (2.65lb) |




