ICIP-B2012VIR
Details
Bigger is better, at least with image sensors! The ICIP-B2012-VIR is a 2MP bullet camera featuring our latest generation of 1/2.8'' CMOS sensors. It adopts our popular long style bullet housing, and supports IR illumination up to 150'. Due to the larger image sensor, this camera supports a large dynamic range (120 dB), and is considered a 'True' WDR camera. On top of the image sensor sits a motorized, 2.7mm-12mm lens which offers up a 97-23 degree horizontal field of view. The zoom level is fully controllable directly from the camera interface, enabling you to obtain the perfect shot. The camera also supports ePOE extended PoE support. This makes the camera well suited for exterior applications on commercial as well as residential installations.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/2.8 2 Megapixel progressive scan STARVIS CMOS |
| Effective Pixels: | 1920(H) x 1080(V) |
| RAM/Rom: | 256MB / 32MB |
| Scanning System: | Progressive |
| Minimum Illumination: | 0.006Lux/F1.4 ( Color1/3s30IRE) 0.05Lux/F1.4 ( Color1/30s30IRE) 0Lux/F1.4 (IR on) |
| S/N Ratio: | More than 50dB |
| Illumination Distance: | Distance up to 50m (164ft) |
| Illumination On/Off Control: | Auto/Manual |
| Illumination LEDs: | 4 |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | Motorized/ Auto Iris (DC) |
| Mount Type: | Board-in |
| Focal Length: | 2.7-13.5mm |
| Max. Aperture: | F1.4 |
| Angle of View: | H: 101 - 31 degrees V:54 - 17 degrees |
| Focus Control: | Motorized |
| Close Focus Distance: | 300mm (11.81in ) |
| DORI - Detect: | 44m (144ft) |
| DORI - Observe: | 18m (59ft) |
| DORI - Recognize: | 9m (29ft) |
| DORI - Identify: | 4m (13ft) |
| PTZ | |
| Pan/Tilt Range: | Pan:0 ~ 360 ; / Tilt:0 ~ 90 ; / Rotation:0 ~ 360 |
| Video | |
| Compression: | H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 |
| Resolution: | 1080P (1920 x 1080) / 1.3M (1280 x 960) / 720P (1280 x 720) / D1 (704 x 576 / 704 x 480) / VGA (640 x 480) / CIF (352 x 288 / 352 x 240) |
| Frame Rate: | Main Stream: 1080P(1 - 50/60fps) Sub Stream: D1(1 - 50/60fps) Third Stream: 1080P(1 - 25/30fps) |
| Bit Rate: | H.264: 24 - 9472Kbps H.265: 14 - 5632Kbps |
| Day/Night: | Auto(ICR) / Color / B/W |
| Backlight Compensation: | BLC / HLC / WDR (120dB) |
| White Balance: | Auto / Natural / Street Lamp / Outdoor / Manual |
| Gain Control: | Auto / Manual |
| Noise Reduction: | 3D DNR |
| Motion Detection: | Off / On (4 Zones Rectangular) |
| Region of Interest: | Off / On (4 Zones Rectangular) |
| Smart IR: | Supported |
| Flip: | 0 / 90 / 180 / 270 |
| Mirror: | Off / On |
| Privacy Masking: | Up to 4 areas |
| WDR: | 120dB |
| Audio | |
| Compression: | G.711a / G.711Mu / AAC / G.726 |
| Network | |
| Ethernet: | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Protocol: | HTTP / HTTPs / TCP / ARP / RTSP / RTP / UDP / SMTP / FTP / DHCP / DNS / DDNS / PPPOE / IPv4 / IPv6 / QoS / UPnP / NTP / Bonjour / 802.1x / Multicast / ICMP / IGMP / SNMP / RTCP |
| Interoperability: | ONVIF / PSIA / CGI |
| Streaming Method: | Unicast / Multicast |
| Max. User Access: | 20 Users |
| Edge Storage: | NAS / Local PC for instant recording / Micro SD Card 128GB |
| Interface | |
| Video Interface: | 1 Port (adjustment only) |
| Audio I/O: | 1/1 channel In/Out |
| Alarm I/O: | 2 channel In: 5mA 5VDC / 1 channel Out: 300mA 12VDC |
| Factory Reset: | Yes |
| Memory Slot: | Micro SD card 128GB |
| Electrical | |
| Power Supply: | DC12V PoE (802.3af)(Class 0) E-PoE Support |
| Power Consumption: | < 12.95W |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -30 C ~ +60 C (-22 F ~ +140 F) / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | IK10 |
| Construction | |
| Casing: | Metal |
| Dimensions: | 273.2mm x 95.0mm x 95.0mm (10.76in x 3.74in x 3.74in) |
| Gross Weight: | 1.51Kg (3.33lb) |




