ICIP-3000CCD-W
Details
High resolution, feature rich, and a powerful imager- the ICIP-3000CCD-W is a unique box style IP camera. The camera itself captures a stunning 3MP resolution, thanks to its powerful 1/3'' CCD imager. By utilizing a CCD sensor, this camera has excellent lowlight capabilities, and is rather IR sensitive. Further, this camera standardly includes a Wi-Fi module for pairing to wireless networks.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/3" CCD 3.0 Megapixels |
| Effective Pixels: | 2096(H)x1561(V) |
| S/N Ratio: | >50dB |
| Illumination Distance: | 60~100 ft |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | N/A |
| Mount Type: | CS mount |
| Focal Length: | N/A |
| Max. Aperture: | N/A |
| Angle of View: | N/A |
| Focus Control: | N/A |
| Video | |
| Compression: | H.264E/MJPEG |
| Resolution: | 3.0M(2048x1536)/1080P(1920x1080)/720P(1280x720)/D1(704x480) / CIF(352x240)/VGA(640x480) |
| Frame Rate: | Main Stream: 3.0M(1~20fps),1080P/720P/ D1/CIF/ VGA(1~30fps) Extra Stream: D1/CIF (1~30fps) |
| Bit Rate: | 160K~8Mbps |
| Day/Night: | ICR |
| White Balance: | Auto/Manual |
| Gain Control: | Auto/Manual |
| Audio | |
| Compression: | G.711a / G.711u / PCM, 64kbps/128kbps |
| Network | |
| Ethernet: | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Protocol: | HTTP,TCP/IP,ARP,IGMP,ICMP,RTSP,RTP,UDP,RTCP,SMTP,FTP,DHCP, DNS,DDNS,PPPOE,UPNP,NTP,Bonjour,SNMP |
| Wifi: | N/A |
| Interoperability: | ONVIF / PSIA / CGI |
| Streaming Method: | Unicast / Multicast |
| Interface | |
| Video Interface: | 1 channel BNC(1.0Vp-p, 75Ω) |
| Audio I/O: | 1/1 channel RCA |
| Alarm I/O: | 2/1 |
| Memory Slot: | Max 32GB |
| Electrical | |
| Power Supply: | DC12V/AC24V, PoE |
| Power Consumption: | <10W |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | 14°F~140°F / -25°C~+60°C |
| Operating Humidity: | 10%~90% |
| Ingress Protection: | IP66 |
| Vandal Resistance: | N/A |
| Construction | |
| Dimensions: | 11.35"x4.66"x3.98" / 288.3mmx118.3mmx101mm |
