HDVR-MX0404-1U4K-AI1
Details
IC Realtime’s newest generation digital video recorder adopts HD-AVS technology, our in-house technology is an over-coaxial-cable analog HD video transmission standard, allowing long-distance HD transmission at a lower cost to meet the requirements for a complex and large installation. It supports up to 4 channels of HD-AVS/CVBS inputs, 4 channel local live-view channels (8 with IP cams added), and 4 playback channels.
This recorder also has the capability of supporting up to 4 (8MP or less) or 8 total IP cameras by disabling all of the AVS inputs.
The new CPU features Intelligent Motion Detect (iMD) technology- an embedded AI smart chip loaded with new deep-learning algorithm. iMD can recognize moving objects and differentiate between human and vehicle objects, to minimize false positives caused by tree branches, insects, shadows, wind or other environmental factors. With iMD, users are able to select between people or vehicles for playback, thus greatly saving target search times.
It is compatible with numerous third-party devices making it the perfect solution for surveillance systems with or without a video management system (VMS). Its open architecture supports multi-user access & is compatible with ONVIF 2.42
This recorder also has the capability of supporting up to 4 (8MP or less) or 8 total IP cameras by disabling all of the AVS inputs.
The new CPU features Intelligent Motion Detect (iMD) technology- an embedded AI smart chip loaded with new deep-learning algorithm. iMD can recognize moving objects and differentiate between human and vehicle objects, to minimize false positives caused by tree branches, insects, shadows, wind or other environmental factors. With iMD, users are able to select between people or vehicles for playback, thus greatly saving target search times.
It is compatible with numerous third-party devices making it the perfect solution for surveillance systems with or without a video management system (VMS). Its open architecture supports multi-user access & is compatible with ONVIF 2.42
Specifications
| System | |
| Main Processor: | Embedded Processor |
| Operating System: | Embedded LINUX |
| Display | |
| Display Interface: | 1 HDMI, 1 VGA |
| Display Resolution: | HDMI:2560 x 1440, 1920 x 1080, 1280 x 1024, 1280 x 720, VGA: 1920 x 1080, 1280 x 1024, 1280 x 720 |
| OSD: | Camera title, Time, Video loss, Camera lock, Motion detection, Recording |
| Display Split: | When IP extension mode not enabled: 1/4, When IP extension mode enabled: 1/4/8 Main+ Extra screen (only coax channels are supported on extra screen) |
| Video | |
| Supported Camera Types: | IP, Coax |
| IP Camera Input: | 4+4 Channel, each channel up to 8MP |
| HDAVS input: | 4 Channel, BNC (HD-AVS Camera: 4K, 6MP, 4MP, 1080P@25/30fps, 720P@50/60fps, 720P@25/30fps, AHD Camera: 5MP, 4MP, 3MP, 1080P@25/30, 720P@25/30fps, TVI Camera: 5MP, 4MP, 3MP, 1080P@25/30, 720P@25/30fps, CVBS Camera: PAL/NTSC) |
| Trigger Events: | Recording, PTZ, Tour, Video Push, Email, FTP, Snapshot, Buzzer and Screen Tips |
| Video Detection: | Motion Detection, MD Zones: 396 (22 x 18), Video Loss,Tampering and Diagnosis |
| Playback: | 1/4 |
| Search Mode: | Time /Date, Alarm, MD and Exact Search (accurate to second) |
| Playback Function: | Play, Pause, Stop, Rewind, Fast play, Slow Play, Next File, Previous File, Next Camera, Previous Camera, Full Screen, Repeat, Shuffle, Backup Selection, Digital Zoom |
| Backup Mode: | USB Device/Network |
| Bit Rate: | 32Kbps ~ 6144Kbps Per Channel |
| Audio | |
| Compression: | AAC(only for the 1st channel), G.711A, G.711U, PCM |
| Two-way Talk: | Reuse audio in/out, RCA |
| Recording | |
| Record Compression: | H.265+/H.265/H.264+/H.264 |
| Record Resolution: | 4K, 6MP, 5MP, 4K-N, 4MP, 3MP, 4M-N, 1080P, 720P, 960H, D1, CIF |
| Record Bit Rate: | 32Kbps–6144Kbps Per Channel |
| Record Mode: | Manual, Schedule (General, Continuous), MD (Video detection: Motion Detection, Video Loss, Tampering), Alarm, Stop |
| Record Interval: | 1 ~ 60 min (default: 60 min), Pre-record: 1 ~ 30 sec, Post-record: 10 ~ 300 sec |
| Throughput: | 32Mbps |
| Storage | |
| Internal HDD: | 1 SATA Port, up to 10TB capacity for each disk |
| HDD Mode: | N/A |
| Network | |
| Ethernet: | 1 RJ-45 Port (100M) |
| Protocol: | HTTP, HTTPS, TCP/IP, IPv4/IPv6, Wi-Fi, 3G/4G, UPnP, RTSP, UDP, SMTP, NTP, DHCP, DNS, IP Filter, PPPoE,DDNS, FTP, Alarm Server, P2P,IP Search |
| Compatibility: | IC Realtime, Arecont Vision, AXIS, Bosch, Brickcom, Canon, CP Plus, Dynacolor, Honeywell, Panasonic, Pelco, Samsung, Sanyo, Sony, Videotec, Vivotek, and more |
| Max. User Access: | 128 Users |
| Smart Phone: | iPhone, iPad, Android |
| Interface | |
| RS232: | N/A |
| RS485: | 1 Port, for PTZ Control |
| USB: | 2 USB Ports (2 USB 2.0 ) |
| Audio I/O: | Input: 4 channel, BNC Output: 1 channel, RCA Two-way Talk: Reuse audio in/out, RCA |
| Electrical | |
| Power Supply: | DC12V/2A |
| Power Consumption: | <10W |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -10C ~ +55C (+14F ~ +131F), 10% ~ 90% RH |
| Storage Conditions: | -20C ~ +70C (-4F ~ +158F) , 0~ 90% RH |
| Construction | |
| Installation: | Desktop installation |
| Dimensions: | Mini 1U, 325mm x 255mm x 55mm (12.8" x 10" x 2.2") |








