HDVR-MX0402-1U5MP-AI2
Details
4 channel direct connect BNC analog video systems have been the most popular for small businesses & homes for years, based on the wide adoption of the original VCR-based 4 camera security recorders in the 1970s. Our latest 4 channel BNC input HDVR continues that dependable legacy with the HDVR-MX0402-1U5MP-AI2, which accommodates both 4 direct BNC cameras and 2 IP channels for a total of 6 recordable video & audio channels, and our HDAVS system’s "one wire video+audio+control” over coax capabilities.
SUPPORTING THE INSTALLED BNC BASE
IC Realtime continues to bring the latest recorder technologies to our legacy system supporting dealers and integrators who need a simple non-IP camera solution for smaller customers or need to replace a failed analog recorder. The unit’s rear coax camera ports auto-detect & switch to support AVS/HDCVI/AHD/TVI format cameras up to 5MP resolution or up to 2 network cameras up to 6MP and its processing rate has been increased to 32 Mbps incoming bandwidth. This means quick & easy existing coax camera system installs & upgrades, even in mixed camera format systems. If you are upgrading the cameras at the same time, the HDAVS technology in the MX0402-AI2 supports IP-like "one wire" video+audio+control over coax, for easy system wiring & configuration. For existing systems, the MX0402-AI2 includes a rear panel RS-485 control port to run older analog PTZs.
BNC + iMD + FACE RECOGNITION
The latest version of our HDVR-MX0402-AI2 coax-based four-channel HD video recorders doesn’t just support multiple HD over coax & analog cameras, MX0402-AI2 has the latest tech built-in. MX0402-AI2 is facial recognition capable, providing Real-Time Face Recognition on any one of its 4 BNC channels to discern facial features, including gender, age, expression, glasses, mustache, mouth/mask, and can capture & record faces with metadata. And MX-0402-AI2 can add Ai searchable metadata tags to each record. The MX0402-AI2 can internally store a total of 20,000 face images in up to 10 built-in facial recognition databases. Each database face record can be updated with name, gender, birthday, address, or certificate types/numbers, to identify individuals in the database. Once set for recognition, FlexSmartAi MX-AVR series AVRs can issue a "STRANGER" alert if a detected face is not found in the database. The built-in Intelligent Motion Detection (IMD) perimeter monitoring uses a deep-learning algorithm for dependable IVS/trip-wire performance and fewer false alarms. The IMD algorithm analyzes motion and ignores random "pixel change" movements, like animal activity or leaves in the wind, but recognizes people and vehicle shapes, sending alarms only when human or vehicle intrusion is confirmed.
21ST CENTURY CAPABILITIES
Although some consider BNC-based video systems outdated, IC Realtime remains committed to supporting both legacy & new coax/BNC installations due to their simplicity, ease of installation, configuration, and resistance to hacking & latency. This latest AI2 version of HDVR-MX0402 delivers on all fronts, starting with 50% more video channels.
While technically a 4 channel recorder, the MX0402-AI2 AVR actually records 6 video channels at full 1080p. Like its version predecessor, the MX0402-AI2 delivers 50% more camera capacity, enabling it to record & display live video from 2 additional network IP cameras up to 6MP resolution if you decide to start switching your existing BNC cameras to IP over time.
COMMERCIAL-GRADE SPECS
Coax & UTP (Unshielded Twisted Pair ) video signal range has been extended up to 800m (2,600+ feet) for 1080P so large-area direct connect BNC camera sites are more easily accommodated. MX0402-AI2 supports high-resolution HD coax & IP video stream rates. this new AI2 version adds that works with our Smart H.265+ video codec for AI encoding & decoding.
Of course, MX0402-AI2 works flawlessly with our free Android & iPhone (IoS) apps, with other video devices through our free PC & Mac based ICRSS central station software. The MX0402-AI2’s cross-format camera auto-switching, built-in facial recognition, and IVS rule detection capabilities make it the perfect replacement for any outdated 4-channel analog DVR and the perfect choice to upgrade residential or small commercial 4 channel installations.
SUPPORTING THE INSTALLED BNC BASE
IC Realtime continues to bring the latest recorder technologies to our legacy system supporting dealers and integrators who need a simple non-IP camera solution for smaller customers or need to replace a failed analog recorder. The unit’s rear coax camera ports auto-detect & switch to support AVS/HDCVI/AHD/TVI format cameras up to 5MP resolution or up to 2 network cameras up to 6MP and its processing rate has been increased to 32 Mbps incoming bandwidth. This means quick & easy existing coax camera system installs & upgrades, even in mixed camera format systems. If you are upgrading the cameras at the same time, the HDAVS technology in the MX0402-AI2 supports IP-like "one wire" video+audio+control over coax, for easy system wiring & configuration. For existing systems, the MX0402-AI2 includes a rear panel RS-485 control port to run older analog PTZs.
BNC + iMD + FACE RECOGNITION
The latest version of our HDVR-MX0402-AI2 coax-based four-channel HD video recorders doesn’t just support multiple HD over coax & analog cameras, MX0402-AI2 has the latest tech built-in. MX0402-AI2 is facial recognition capable, providing Real-Time Face Recognition on any one of its 4 BNC channels to discern facial features, including gender, age, expression, glasses, mustache, mouth/mask, and can capture & record faces with metadata. And MX-0402-AI2 can add Ai searchable metadata tags to each record. The MX0402-AI2 can internally store a total of 20,000 face images in up to 10 built-in facial recognition databases. Each database face record can be updated with name, gender, birthday, address, or certificate types/numbers, to identify individuals in the database. Once set for recognition, FlexSmartAi MX-AVR series AVRs can issue a "STRANGER" alert if a detected face is not found in the database. The built-in Intelligent Motion Detection (IMD) perimeter monitoring uses a deep-learning algorithm for dependable IVS/trip-wire performance and fewer false alarms. The IMD algorithm analyzes motion and ignores random "pixel change" movements, like animal activity or leaves in the wind, but recognizes people and vehicle shapes, sending alarms only when human or vehicle intrusion is confirmed.
21ST CENTURY CAPABILITIES
Although some consider BNC-based video systems outdated, IC Realtime remains committed to supporting both legacy & new coax/BNC installations due to their simplicity, ease of installation, configuration, and resistance to hacking & latency. This latest AI2 version of HDVR-MX0402 delivers on all fronts, starting with 50% more video channels.
While technically a 4 channel recorder, the MX0402-AI2 AVR actually records 6 video channels at full 1080p. Like its version predecessor, the MX0402-AI2 delivers 50% more camera capacity, enabling it to record & display live video from 2 additional network IP cameras up to 6MP resolution if you decide to start switching your existing BNC cameras to IP over time.
COMMERCIAL-GRADE SPECS
Coax & UTP (Unshielded Twisted Pair ) video signal range has been extended up to 800m (2,600+ feet) for 1080P so large-area direct connect BNC camera sites are more easily accommodated. MX0402-AI2 supports high-resolution HD coax & IP video stream rates. this new AI2 version adds that works with our Smart H.265+ video codec for AI encoding & decoding.
Of course, MX0402-AI2 works flawlessly with our free Android & iPhone (IoS) apps, with other video devices through our free PC & Mac based ICRSS central station software. The MX0402-AI2’s cross-format camera auto-switching, built-in facial recognition, and IVS rule detection capabilities make it the perfect replacement for any outdated 4-channel analog DVR and the perfect choice to upgrade residential or small commercial 4 channel installations.
Specifications
| System | |
| Main Processor: | Embedded Processor |
| Operating System: | Embedded LINUX, ICR 4.0 |
| Display | |
| Display Interface: | 1 HDMI, 1 VGA |
| Display Resolution: | 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 |
| OSD: | Camera title, Time, Video loss, Camera lock, Motion detection, Recording |
| Display Split: | When IP extension mode is disabled: 1/4 When IP extension mode enabled: 1/4/6 |
| Intelligence | |
| IVS: | (Coax Channels Only) Tripwire & Intrusion (50 objects max) |
| Advanced Intelligent Functions: | (Coax Channels Only) (Perimeter Protection: Tripwire & intrusion; Recognition of human and vehicle (Advanced Model: 1 channels, General Model: 2 channels) Intelligent Motion Detect: Motion detection alarm with human and vehicle recognition. (4ch or 3ch with Perimeter Protection enabled) Face Detect/ Recognition (1ch) |
| Video | |
| Supported Camera Types: | IP, Coax |
| IP Camera Input: | 2 |
| HDAVS input: | 4 |
| Playback: | 1/4 |
| Search Mode: | Time /Date, Alarm, MD and Exact Search (accurate to second) |
| Playback Function: | Play, Pause, Stop, Rewind, Fast play, Slow Play, Next File, Previous File, Next Camera, Previous Camera, Full Screen, Repeat, Shuffle, Backup Selection, Digital Zoom |
| Backup Mode: | USB Device/Network |
| Audio | |
| Compression: | G.711A; G.711U; PCM |
| Two-way Talk: | Reuse audio in/out, RCA |
| Recording | |
| Record Compression: | AI Coding/H.265+/H.265/H.264+/H.264 |
| Record Resolution: | 5M-N, 4M-N, 1080P, 1080N, 720P, 960H, D1, CIF |
| Record Bit Rate: | 32Kbps–6144Kbps Per Channel |
| Record Mode: | Manual, Schedule (General, Continuous), MD (Video detection: Motion Detection, Video Loss, Tampering), Alarm, Stop |
| Record Interval: | 1 ~ 60 min (default: 60 min), Pre-record: 1 ~ 30 sec, Post-record: 10 ~ 300 sec |
| Incoming Bandwith: | 32 Mbps |
| Throughput: | 32 Mbps for access 32 Mbps for storage 32 Mbps for forwarding |
| Storage | |
| Internal HDD: | 1 SATA Port, up to 10TB capacity for each disk |
| Network | |
| Ethernet: | 1 RJ-45 Port (100 MB) |
| Protocol: | HTTP; HTTPS; TCP/IP; IPv4; RTSP; UDP; SMTP; NTP; DHCP; DNS; DDNS; P2P |
| Web Viewer: | Chrome, IE9 or later, Firefox, Safari |
| Interface | |
| RS232: | N/A |
| RS485: | 1 Port, for PTZ Control |
| USB: | 2 ports, USB2.0 |
| Audio I/O: | 4 Input (external)/1 Output, RCA, Supports audio over coax |
| Electrical | |
| Power Supply: | DC 12V/1.5A |
| Power Consumption: | <4W (Without HDD) |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | +14°F ~ +131°F (-10°C ~ +55°C), 10~ 90% RH |
| Construction | |
| Installation: | Desktop |
| Dimensions: | Mini 1U, 12.80'' × 10.10'' × 2.17" (325 mm × 257 mm × 55 mm) |




