HD4-B100
Details
Experience high definition 4MP video with the simplicity of using existing cabling infrastructure with HD AVS. The HD4-B100 is a 4MP HD AVS dome camera that features a 3.6mm lens and IP 67 weather proof rating. It offers a Max. IR length of 30m with a multi-language OSD and HD/ CVBS switchable output.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/3" CMOS |
| Effective Pixels: | 2688(H)×1520(V), 4.1MP |
| Scanning System: | Progressive |
| Minimum Illumination: | 0.01Lux/F1.5, 30IRE, 0Lux IR on |
| S/N Ratio: | More than 65dB |
| Illumination Distance: | Up to 30m (98feet) |
| Illumination On/Off Control: | Auto / Manual |
| Illumination LEDs: | 18 |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | Fixed lens / Fixed iris |
| Mount Type: | Board-in |
| Focal Length: | 3.6mm |
| Max. Aperture: | F1.5 |
| Angle of View: | H: 79° (99.7°/48.6°) |
| Focus Control: | N/A |
| Close Focus Distance: | 1500mm (900mm, 1700mm) 59.06'' (35.43'', 66.93'') |
| DORI - Detect: | 80m(262ft) |
| DORI - Observe: | 32m(105ft) |
| DORI - Recognize: | 16m(52ft) |
| DORI - Identify: | 8m(26ft) |
| PTZ | |
| OSD Menu: | Multi-language |
| Video | |
| Resolution: | 4MP (2560×1440) |
| Frame Rate: | 25fps@4MP, 25/30fps@1080P, 25/30fps@720P |
| Day/Night: | Auto (ICR) / Manual |
| Backlight Compensation: | BLC / HLC / WDR |
| White Balance: | Auto / Manual |
| Gain Control: | AGC |
| Noise Reduction: | 2D/3D |
| Smart IR: | Auto / Manual |
| Interface | |
| Video Interface: | 1-channel BNC HD AVS high definition video output & 1-channel BNC CVBS video output |
| Audio I/O: | N/A |
| Alarm I/O: | N/A |
| Electrical | |
| Power Supply: | 12V DC ±25% |
| Power Consumption: | Max 4.9W (12V DC, IR on) |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -30°C ~ +60°C (-22°F ~ +140°F) / Less than 90% RH * Start up should be done at above -30°C (-22°F |
| Storage Conditions: | -30°C ~ +60°C (-22°F ~ +140°F) / Less than 90% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | N/A |
| Construction | |
| Casing: | Aluminum |
| Dimensions: | 164.7mm×70mm×71.6mm (6.48"×2.76"×2.82") |
| Gross Weight: | 0.44kg (0.97lb) |
| Mounting Pan/Tilt/Rotation: | Pan: 0° ~ 360° Tilt: 0° ~ 90° Rotation: 0° ~ 360° |
