HD2-LRD
Details
Experience 1080P full HD video with the simplicity of using existing cabling infrastructure with HD AVS. The HD2-LRD is a 1080P starlight HD AVS camera with a high quality image and rich details even under extreme low-light conditions. It is HD and CVBS output switchable, 3.6mm fixed lens and IR max distance of 164 feet.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/2.7" CMOS |
| Effective Pixels: | 1920(H)×1080(V), 2MP |
| Scanning System: | Progressive |
| Minimum Illumination: | 0.008Lux/F1.85, 30IRE, 0Lux IR on |
| S/N Ratio: | More than 65dB |
| Illumination Distance: | Up to 50m (164feet) |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Lens Type: | Fixed lens / Fixed iris |
| Mount Type: | Board-in |
| Focal Length: | 3.6mm |
| Max. Aperture: | F1.85 |
| Angle of View: | H: 87° (103°, 54.7°) V: 47° (59°, 31.3°) |
| Focus Control: | N/A |
| DORI - Detect: | 53m(175ft) |
| DORI - Observe: | 21m(70ft) |
| DORI - Recognize: | 11m(35ft) |
| DORI - Identify: | 5m(17ft) |
| PTZ | |
| OSD Menu: | Multi-language |
| Video | |
| Resolution: | 1080P (1920×1080) |
| Frame Rate: | 25/30fps@1080P |
| Day/Night: | Auto (ICR) / Manual |
| Backlight Compensation: | BLC / HLC / DWDR |
| White Balance: | Auto / Manual |
| Gain Control: | AGC |
| Noise Reduction: | 2D |
| Smart IR: | Auto / Manual |
| Iris Control: | Fixed iris |
| WDR: | N/A |
| Interface | |
| Video Interface: | 1-channel BNC high definition video output / CVBS video output (Can switch) |
| Audio I/O: | Built in Microphone |
| Electrical | |
| Power Supply: | 12V DC ±30% |
| Power Consumption: | Max 3.7W (12V DC, IR on) |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -40°C ~ +60°C (-40°F ~ +140°F) / Less than 95% RH* Start up should be done at above -40°C (-40°F) |
| Storage Conditions: | -40°C ~ +60°C (-40°F ~ +140°F) / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Construction | |
| Casing: | Aluminum |
| Dimensions: | 106mm×93.7mm (4.17"×3.69") |
| Gross Weight: | 0.62kg (1.37lb) |
| Mounting Pan/Tilt/Rotation: | Pan: 0° ~ 360° Tilt: 0° ~ 78° Rotation: 0° ~ 360° |
