ELM-700BL-IR
Details
The super rugged stainless steel (AISI 316) ELM-700BL is designed to resist the harshest environments. Salt-mist and chemicals can corrode ordinary cameras but the ELM-700BL is specifically designed to maintain its structural integrity and internal electronics under these aggresive and corrosive conditions. The camera features IR nightime illumination to reveal the action under any lighting condition. With its waterproof and compact body it's ready to capture high-resolution footage no matter what the environment. The ELM-700BL is perfect for marine applications like ships, yachts, marinas, or whereever there are caustic or corrosive elements.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/3" Sony Super HAD II Color CCD (960H) |
| Effective Pixels: | NTSC - 976 x 494 PAL - 976 x 582 |
| Scanning System: | 2:1 Interlace |
| Minimum Illumination: | 0.0001 Lux (Sens-up on) |
| S/N Ratio: | > 52dB (AGC off) |
| Illumination Distance: | 30 feet/10m |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Focal Length: | Fixed 2.2mm Lens |
| Video | |
| Resolution: | 700 TV Lines |
| Gain Control: | Automatic |
| Gamma Correction: | 0.45 Approx. |
| Network | |
| Ethernet: | n/ |
| Interface | |
| Video Interface: | Composite Video 1.0Vp-p/75 |
| RS232: | N/A |
| Electrical | |
| Power Supply: | 12VDC 300mA |
| Power Consumption: | Max 2.5 W |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -4°F ~ 140°F/-10°C ~ 50°C |
| Ingress Protection: | IP-68 |
| Vandal Resistance: | N/A |
| Construction | |
| Dimensions: | 49mm X 114mm (1.93”×4.49) |