ELM-700BL
Details
The rugged stainless steel (AISI 316) ELM-700BL is designed to resist the harshest environments. Salt-mist and chemicals can corrode ordinary cameras but the ELM-700BL is specifically designed to maintain its structural integrity and internal electronics under these aggresive and corrosive conditions. The EL-700BL's waterproof and compact body make it ready to capture high-resolution footage no matter what the environment. The ELM-700BL is perfect for marine applications such as ships, yachts, marinas, or wherever there are caustic or corrosive elements.
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/3" Sony Super HAD II Color CCD (960H) |
| Effective Pixels: | NTSC - 976 x 494 PAL - 976 x 582 |
| Scanning System: | 2:1 Interlace |
| Minimum Illumination: | 0.0001 Lux (Sens-up on) |
| S/N Ratio: | > 52dB (AGC off) |
| Illumination Distance: | n/a |
| PIR Sensor Range: | n/a |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Mount Type: | n/a |
| Focal Length: | Fixed 2.2mm Lens |
| PTZ | |
| Pan/Tilt Range: | n/a |
| Manual Control Speed: | n/a |
| Preset Speed: | n/a |
| Presets: | n/a |
| PTZ Mode: | n/a |
| Speed Setup: | n/a |
| Power up Action: | n/a |
| Idle Motion: | n/a |
| Time Task: | n/a |
| Wiper: | n/a |
| Tracking Trigger Mode: | n/a |
| Tracking Trigger Event: | n/a |
| Video | |
| Resolution: | 700 TV Lines |
| Gain Control: | Automatic |
| Gamma Correction: | 0.45 Approx. |
| Audio | |
| Compression: | n/a |
| Network | |
| Ethernet: | n/a |
| Protocol: | n/a |
| Wifi: | n/a |
| Compatibility: | n/a |
| Max. User Access: | n/a |
| Smart Phone: | n/a |
| Interface | |
| Video Interface: | Composite Video 1.0Vp-p/75⦠|
| RS232: | n/a |
| Audio I/O: | n/a |
| Alarm I/O: | n/a |
| Factory Reset: | n/a |
| Memory Slot: | n/a |
| Electrical | |
| Power Supply: | DC12V 300mA |
| Power Consumption: | 1.0 Watt |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -10 â ~ +50 â |
| Ingress Protection: | n/a |
| Vandal Resistance: | n/a |
| Construction | |
| Dimensions: | 49mm X 114mm(L) |




