AVS-Z230IR
Details
2MP HDAVS Full Size PTZ. 30X Optical Zoom. 300 Feet Smart IR. 24VAC (Wall Mount Included).
Specifications
| Camera | |
| Image Sensor: | 1/2.8 STARVIS CMOS |
| Effective Pixels: | 1920(H) x 1080(V) 2 Megapixels |
| Scanning System: | Progressive |
| Minimum Illumination: | Color: 0.005Lux@F1.6 0Lux@F1.6 (IR on) |
| S/N Ratio: | More than 55dB |
| Illumination Distance: | Distance up to 150m (492ft) |
| Illumination On/Off Control: | Auto/Manual |
| Illumination LEDs: | 6 |
| IR Wavelength: | 850 nm |
| Camera Illumination Type: | IR |
| Lens | |
| Focal Length: | 4.5-135mm |
| Max. Aperture: | F1.6 - F5.0 |
| Angle of View: | H: 67.8 - 2.4 degrees |
| Optical Zoom: | 30x |
| Focus Control: | Auto/Manual |
| Close Focus Distance: | 100 - 1000mm (3.94 - 39.37in) |
| DORI - Detect: | 1862m (6109ft) |
| DORI - Observe: | 744m (2441ft) |
| DORI - Recognize: | 372m (1220ft) |
| DORI - Identify: | 186m (610ft) |
| PTZ | |
| Pan/Tilt Range: | Pan: 0 ~ 360 endless; / Tilt: -15 ~ 90 & auto flip 180 |
| Manual Control Speed: | Pan: 0.1 ~ 160/s / Tilt: 0.1 ~ 120/s |
| Preset Speed: | Pan: 240 degrees/s Tilt: 200 degrees/s |
| Presets: | 300 |
| PTZ Mode: | 5 Pattern / 8 Tour / Auto Pan / Auto Scan |
| Speed Setup: | Human-oriented focal Length / speed adaptation |
| Power up Action: | Auto restore to previous PTZ and lens status after power failure |
| Idle Motion: | Activate Preset / Scan / Tour / Pattern if there is no command in the specified period |
| Protocol: | ICR-SD / Pelco-P/D (Auto recognition) |
| OSD Menu: | Yes |
| Video | |
| Resolution: | 1080P (1920 x 1080) / 720P (1280 x 720) |
| Frame Rate: | 25/30fps@1080P 25/30 / 50/60fps@720P |
| Day/Night: | Auto(ICR) / Color / B/W |
| Backlight Compensation: | BLC / HLC / WDR(120dB) |
| White Balance: | Auto / ATW / Indoor / Outdoor / Manual |
| Gain Control: | Auto / Manual |
| Noise Reduction: | Ultra DNR (2D / 3D) |
| Digital Zoom: | 16x |
| Flip: | 180 |
| Privacy Masking: | Up to 24 areas |
| Interface | |
| Video Interface: | 1-channel BNC high definition video output/ CVBS standard definition video output (switchable) |
| RS485: | 1 |
| Audio I/O: | 1-channel audio in |
| Alarm I/O: | 2/1 |
| Electrical | |
| Power Supply: | AC24V/3A(+/- 10%) |
| Power Consumption: | 13W23W (IR on) |
| Environmental | |
| Operating Conditions: | -40C ~ 60C (-40F ~ +140F) / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP66 |
| Construction | |
| Casing: | Metal |
| Dimensions: | 205mm x 336mm |
| Gross Weight: | 8.3kg (18.30lb) |




